Türk Ticaret Kanunu'nda kuruluştan sonra devralma (TTK m.356)
Acquisition after establishment in Turkish trade law ( TTK m.356 )
  1. Tez No: 699723
  2. Yazar: FATMA CANBAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ÇAĞLA KANDIRALIOĞLU CUYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Hazırlamış olduğum yüksek lisans tezimde; Türk Ticaret Kanunu'nun 356. maddesinde yer alan ve kanuna karşı hile başlığını taşıyan, anonim şirketlerin tescilinden itibaren iki yıllık süre içerisinde belirli niteliklerdeki malvarlığı değerlerini devralmaları ve kiralamaları incelenecektir. Çalışmamızın ilk bölümünde; anonim şirket, tanımı, unsurları ve kuruluşu ele alınıp; devamında, TTK m.356 hükmünün üst başlığı olan kanuna karşı hile üzerinde durulacaktır. İkinci bölümde; esas konumuz olan anonim şirketlerin kuruluştan sonra belirli niteliklerdeki mal varlığı değerlerini devralması ve kiralaması ayrıntılı bir şekilde incelenecektir. Üçüncü ve son bölümde ise madde hükmünden kaynaklı olan sorumluluk halleri, kimlerin sorumlu olabileceği ve bu sorumluluk sonucunda uygulanabilecek yaptırımlar açıklanarak, maddenin uygulaması ile ilgili çeşitli problemler, uygulama ve öğretideki eleştiriler ışığında ele alınacaktır
Özet (Çeviri)
In my master thesis I prepared; Acquisition and leasing of certain assets will be examined within two years from the registration of joint stock companies listed in Article 356 of the Turkish Commercial Code. The title of this article of law is fraud against the law. In the first part of our study; joint stock company, its definition, elements and organization are taken into consideration; Below, we will focus on unlawful fraud, which is the title of Article 356 of the Turkish Commercial Code. In the second part; After the establishment of joint stock companies, which is our main subject, the acquisition and lease of certain property values will be examined in detail. In the third and last part, the liability situations arising from the provision of the article, who may be responsible and the sanctions that can be applied as a result of this responsibility will be explained and various problems related to the implementation of the law article will be discussed. in the light of criticisms in practice and doctrine.