İki farklı öğretim yöntemi ile verilen bakım davranışları eğitiminin hemşirelik öğrencilerinin bakım odaklı hemşire hasta etkileşimlerine ve etik tutumlarına etkisi
The effect of caring behaviors training given by two different teaching methods on care focused nurse patient interactions and ethical attitudes of nursing students
  1. Tez No: 699724
  2. Yazar: NEVİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖÇMEN BAYKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, uzaktan eğitim yoluyla iki farklı yöntemle verilen bakım davranışları eğitiminin hemşirelik öğrencilerinin bakım odaklı hemşire-hasta etkileşimlerine ve etik tutumlarına etkisinin belirlenmesi amacıyla randomize ön test son test karşılaştırmalı ve öğrencilerin eğitime ilişkin görüşlerini saptamak amacıyla nitel olmak üzere karma desende bir araştırma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma; Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminde 95 üçüncü sınıf öğrencisi (vaka grubu=47; video grubu=48) ile yürütülmüştür. Öğrencilere uzaktan eğitim yoluyla İnsan Bakım Kuramı'na temellendirilmiş bakım davranışları eğitimi verilmiştir. Uygulamalı oturumlarda bir grupta vaka analizi yöntemi diğer grupta ise video destekli öğretim yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada nicel veriler; 'Tanıtıcı özellikler Formu', 'Bakım Odaklı Hemşire-Hasta Etkileşimi Ölçeği' ve 'Etik İlkeler Tutum Ölçeği“; nitel veriler ”Bakım Davranışları Eğitimine İlişkin Öğrenci Görüş Formu" kullanılarak elde edilmiştir. Nicel verilerin değerlendirilmesinde t testi, Mann Whitney U testi, Wilcoxon eşleştirilmiş iki örnek testi ve Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmış olup; istatistiksel testlerde anlamlılık seviyesi p0,05). Öğrencilerin bakım odaklı hemşire-hasta etkileşimleri ile etik tutumları arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönde ve genel olarak orta düzeyde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca araştırmaya katılan öğrenciler, bakım davranışları eğitiminden memnun kaldıklarını, eğitimin bakım algılarını ve etik tutumlarını geliştirdiğini bildirmişlerdir. Araştırma sonuçları doğrultusunda, bakım davranışları eğitiminde ve bakımda etik tutum kazandırmada hem vaka analizi hem de video destekli öğretim yöntemlerinin kullanılması, bu çalışmanın farklı konularda daha büyük gruplarla yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Supervisor : Prof. Dr. Zehra GÖÇMEN BAYKARA This study was carried out in a mixed design, a randomized pre-test post-test comparative study in order to determine the effects of care behavior education given by distance education in two different ways on nursing students' care-oriented nurse-patient interactions and ethical attitudes, and as qualitative study to explore the views of students. Research; it was conducted with 95 third-year students (case group=47; video group=48) in the spring semester of the 2020-2021 academic year at Gazi University, Faculty of Health Sciences, Department of Nursing. In the care behavior education, which is given to students through distance education and based on the Theory of Human Care, the theoretical education was completed in two sessions and the practical training was completed in four sessions. In the practical sessions, case analysis method was used in one group and video-assisted teaching method was used in the other group. Data in the research; it was obtained by using the 'Descriptive Characteristics Form', the Caring Nurse Patient Interaction Scale (CNPIS)', the 'Scale for Attitudes of Ethical Principles (SAEP)' and the 'Student Opinion Form on Care Behaviors Education'. In the evaluation of quantitative data, t test, Mann Whitney U test, Wilcoxon paired two sample test and Linear Regression Analysis were used; the significance level was accepted as p0.05). It was determined that there was a statistically significant, positive and generally moderate relationship between the care-oriented nurse-patient interactions and ethical attitudes of the students. In addition, the students who participated in the research reported that they were satisfied with the care behavior education and that the education improved their perceptions of care and their ethical attitudes. In line with the results of the research, it is recommended that both case analysis and video-assisted teaching methods be used in caring behavior education and in gaining ethical attitudes in care, and this study should be done with larger groups on different subjects.