Diyabet okulu eğitimlerinin diyabetli bireylerin öz etkililik düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi- İzmir ili Urla ilçesi örneği
Evaluation of the effect of diabetes school education on the self effectiveness levels of individuals with diabetes - İzmir province Urla district case
  1. Tez No: 699733
  2. Yazar: EKİN AKCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU KAYA BİLECENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışma, diyabet okulu eğitimlerinin diyabetli bireylerin öz etkililik düzeylerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, analitik-kesitsel olarak, diyabet okulunun eğitim verdiği Ocak 2018- Mart 2020 tarihleri aralığında, İzmir Urla Devlet Hastanesi'nde Diyabet Okulu'na katılan ve katılmayan 100 diyabetli birey ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan 26 soruluk anket formu ve 20 soruluk Tip 2 Diyabetlilerde Öz-Etkililik Ölçeği ile toplanmıştır. Güç analizinde G-Power kullanılmış ve verilerin analizinde Independent-Samples t Test, Kruskal Wallis, Mann Whitney-U testleri ve Pearson, Yates ve Likelihood Korelasyon Analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to examine the effect of diabetes school education on the self-efficacy levels of individuals with diabetes. Material and Methods: The research was conducted analytically and cross-sectionally, between January 2018 and March 2020, when the diabetes school was held at İzmir Urla State Hospital. The study was carried out with 100 diabetic individuals who attended or did not attend the Diabetes School. Data were collected with a 26-question questionnaire prepared by the researcher and a 20-question Self-Efficacy Scale in People with Type 2 Diabetes. G-Power was used in power analysis and Independent-Samples t Test, Kruskal Wallis, Mann Whitney-U tests and Pearson, Yates and Likelihood Correlation Analyzes were used in the analysis of the data.