Öğretmenlerdeki diyabetes mellitus bilgi düzeyi ve bu konudaki tutum ve davranışlar
Diabetes mellitus knowledge level of teachers and attitudes and behaviors
- Tez No: 540020
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK KUŞASLAN AVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Amaç: Bir epidemi olan diyabetin komplikasyonlarının önlenmesi ve topluma maliyetinin azaltılması için sürekli ve uygun bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Diyabetli çocukların zamanlarının çoğunu geçirdikleri okullar da diyabet yönetiminde önemli yer tutmaktadır. Öğretmenlerin diyabet hakkında yetkinliğinin arttırılması; hastalığın ve komplikasyonların erken tanısına, zamanında gerekli müdahalelerin yapılabilmesine, diyabetli çocukların okulda ötekileştirilmeden en uygun şekilde bakım ve eğitim almalarına ve muhtemelen daha başarılı bireyler olmalarına katkı sağlayacaktır. Bu çalışma öğretmenlerin diyabetes mellitus hakkındaki bilgi düzeylerini, varsa aldıkları eğitimlerin etkinliğini, diyabete ve diyabetli çocuğa yaklaşımlarını, acil durumlarda nasıl davrandıklarını, öğretmen ve aile arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve hastalığın okulda idaresini iyileştirecek öneriler sunmak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 2017-2018 eğitim öğretim yılında, Van ilinde, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda çalışan, okulöncesi, ilköğretim veya ortaöğretimde görevli 431 öğretmen katılmış, bu amaçla 21 devlet okulu ve özel okul ziyaret edilmiştir. Araştırma; görüşme ve anket tekniğine dayalı kesitsel tanımlayıcı bir çalışmadır. Veri toplamak amacıyla, katılımcıların sosyodemografik özelliklerinin, diyabet hakkındaki bilgi düzeylerinin, tutum ve davranışlarının sorgulandığı 3 bölüm ve 43 sorudan oluşan literatür taranarak oluşturulan bir anket formu kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS İstatistik 18 programı kullanılarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, en küçük, en büyük şeklinde değerlendirilmiş, istatistiksel analiz yapılırken ki-kare testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. P0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: In order to prevent complications and to reduce the cost to society of diabetes with an epidemic, it must be managed consistently and appropriately. Schools where children with diabetes spend most of their time also play an important role in the management of diabetes. Improving teachers' competence about diabetes will contribute to the early diagnosis of the disease and complications, to make the necessary interventions on time, to provide the most appropriate care and education without the othering of children with diabetes in school and to make children with diabetes more successful individuals. This study was carried out to reveal the knowledge level of the teachers about diabetes mellitus, the effectiveness of the education they received, the approaches to diabetes and the child with diabetes, how they behave in emergency situations, the relationship between the teacher and the family and to provide suggestions to improve the management of the disease in the school environment. Matherials and Methods: In the 2017-2018 academic year, 431 teachers working in schools of The Ministry of National Education, at Van Province in the preschool, primary (primary and secondary schools) or secondary education (high schools), participated in this study. 21 public schools and private schools were visited for this purpose. This is a cross-sectional descriptive study based on research interview and survey technique. In order to collect data, a questionnaire form which is composed of 3 sections and 43 questions was used to question the sociodemographic characteristics of the participants, their knowledge about diabetes, their attitudes and behaviors. Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 18 program as number, percentage, mean, standard deviation, minimum and maximum, while chi-square test and one way variance analysis were used for statistical analysis. P0.05).