Hematolojik malignensisi olan hastalarda karbapenem dirençli gram negatif enfeksiyonlar için risk faktörlerinin belirlenmesi
Determination of risk factors for carbapenem-resistant gram negative infections in patients with hematological malignancy
  1. Tez No: 699734
  2. Yazar: SARE MERVE BAŞAĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ULU KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş ve amaç: Son yıllarda, karbapenemlere karşı bakteriyel dirençte küresel artışlar gözlemlenmiştir [1]. Karbapenem dirençli gram negatif bakteriyel enfeksiyon (GNBE)'ların kısıtlı tedavi seçenekleri göz önünde alındığında risk faktörlerinin tanımlanması mortalite, hastanede yatış süresi ve ilişkili maliyetleri azaltmak için önemlidir. Bu çalışmada hematolojik malignitesi olan hastalarda karbapenem dirençli GNBE'lerin risk faktörlerini belirlemek amaçlanmıştır. Risk faktörleriyle oluşturulan 'karbapenem direnci skoru' ile yatak başı değerlendirme yapıp karbapenem dirençli enfeksiyon riski yüksek hastalarda erken etkin tedavide doğru antibiyotiği seçmesi için klinisyene yardımcı olmak hedeflenmiştir. Ayrıca karbapenem direnç genleri dağılımı ile ilgili lokal epidemiyolojik veri toplanması amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Bu çalışma, Erciyes Üniversitesi Mehmet Kemal Dedeman Hematoloji Onkoloji Hastanesi ve Şahinur Dedeman Kemik İliği Nakil ve Kök Hücre Tedavi Merkezinde yatan tüm GNBE gelişen hematolojik maligniteli hastalar dahil edilmiştir. Çalışma iki koldan oluşmaktadır. Çalışmanın ilk kolunda, Şubat 2019-Şubat 2021 tarihleri arasında prospektif, Ocak 2018-Ocak 2019 yılları arasında retrospektif olarak çalışmaya dahil edilen karbapenem dirençli ve duyarlı GNBE'si olan hastalar risk faktörleri açısından karşılaştırılmıştır. Karbapenem direnci risk faktörlerinin belirlenmesi için yapılan tek ve çok değişkenli analizlerde istatistiksel olarak anlamlı olan değişkenlerle aşamalı bir eleme işlemi ile 3 model“karbapenem direnci risk skoru”oluşturulmuştur. Çalışmanın ikinci kolunda Şubat 2019- Şubat 2021 tarihleri arasında hematolojik malignitesi olan ve olmayan yatan hastaların kan kültürlerinden izole edilen karbapenem dirençli bakterilerde retrospektif olarak karbapenem direnci ile ilişkili olduğu bilinen VIM-tip, IMP-tip, NDM-tip, KPC-tip, SPM-tip, AIM-tip, GES tip, SME tip ve OXA-48-tip gen varlığı bakımından Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) ile test edilmiştir. Bulgular: Çalışmanın ilk koluna, hematolojik malignitesi ve GNBE'si olan 94 hasta profpektif, 60 hasta retrospektif olarak toplam 154 hasta dahil edilmiştir. Bu hastaların 64'ünde (%42) karbapenem dirençli, 90'nında (%58) karbapenem duyarlı GNB üremesi saptanmıştır. Karbapenem dirençli ve duyarlı GNBE'si olan hastalar risk faktörleri açısından karşılaştırılmıştır. Hastaların yaş ortalaması karbapenem dirençli grupta 49.3±16.1, karbapenem duyarlı grupta ise 52.2±13.0 olarak saptanmıştır. Karbapenem dirençli grubunun %53.1'i, duyarlı grubun ise %53.3'ü erkekti. Karbapenem dirençli GNBE'si olan hasta grubunun başka hastane ya da bölümden nakil edilme oranının, duyarlı gruba göre daha yüksek olduğu görülmüştür (p:0.038). Tüm hastaların %57.2'sinde Akut lösemi (%49.4'ü Akut Miyeloid Lösemi, %7.8'i Akut Lenfositik Lösemi), %24.7'sinde lenfoma (%21.4'ü Non- Hodgkin Lenfoma, %3.3'ü Hodgkin Lenfoma), %7.1'inde Aplastik Anemi ve %7.1'inde Multiple Myelom primer hematolojik malignite olarak saptanmıştır. Enfeksiyon öncesi son altı ayda karbapenem (p:0.001), kinolon (p:0.009), B-laktam/B-laktamaz inhibitörü (p:0.001) ve kolistin (p2.5 kesim değeri karbapenem direnci riski için eşik değer kabul edilmiştir. Eşik değeri geçen hastalar karbapenem dirençli enfeksiyon için yüksek riskli kabul edilmiştir.Çalışmaya alınan bakterilerin 44 tanesi bla-OXA-48 tip gen varlığı açısından pozitif bulunmuştur. Hematolojik malignitesi olan hastalarının %95.2'sinde (20/21), malignitesi olmayan hastaların ise %92.5'inde (25/27) bla-OXA-48 geni pozitif saptanmıştır. Hematolojik malignitesi olan bir, olmayan dört hastada VIM, bir hastada IMP, bir hastada da SPM geni pozitif bulunmuştur.Gram negatif suşların hiçbirinde AIM, GES, SME, KPC, NDM tip genleri saptanamamıştır. Sonuç: Bu çalışma hematolojik malignite tanısı ile yatan hastalarda, son altı ayda kullanılan antibiyotikler (karbapenem, piperasilin/tazobaktam, kolistin, kinolon), YBÜ yatışı ve karbapenem dirençli gram negatif enfeksiyon öyküsü, 30 gün ve üstü hastane yatışı, enfeksiyon esnasında rektal K.pneumoniae kolonizasyonu, GNBE önceki eritrosit replasmanı almak ve üriner katateri olması karbapenem dirençli gram negatif enfeksiyonlar için risk faktörü olarak bulmuştur. Bu çalışmada anlamlı çıkan risk faktörleri ile hazırlanan ''Karbapenem direnci skoru'' ile her hasta yatak başı değerlendirilerek, karbapenem dirençli enfeksiyon riski yüksek hastalarda erken etkin tedavide karbapenem dirençli etkenlerin kapsanması ve en az bir aktif ilaçla kombinasyon tedavisi verilmesi prognoza katkıda bulunarak mortalitenin azaltılmasında etkili olacaktır. Giderek artan karbapenem direnci nedeni ile daha kapsamlı çalışmalarla karbapenemazların taranması, tespit edilmesi ve yayılımının önlenmesi konularında yeni yöntemlerin geliştirilmesi ve lokal epidemiyolojik veri toplanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: In recent years, global increases in bacterial resistance to carbapenems have been observed [1]. Considering the limited treatment options of carbapenem resistant gram negative bacterial infections (GNBIs), identifying risk factors is essential to reduce mortality, length of hospital stay, and associated costs. This study aimed to determine the risk factors of carbapenem resistant GNBIs in patients with hematological malignancies. It aims to help the clinician choose the right antibiotic for early effective treatment in patients with a high risk of carbapenem resistant infection by making bedside evaluation with the 'carbapenem resistance score' created by risk factors. In addition, it was aimed to collect local epidemiological data on the distribution of carbapenem resistance genes. Patients and Methods: In this study, all patients with hematological malignancy who developed GNBI in Erciyes University Mehmet Kemal Dedeman Hematology Oncology Hospital and Şahinur Dedeman Bone Marrow Transplantation and Stem Cell Treatment Center were included. The study consists of two arm. In the first arm of the study, patients with carbapenem resistant and susceptible GNBI were included in the study prospectively between February 2019-February 2021 and retrospectively between January 2018-January 2019 were compared in terms of risk factors. In the univariate and multivariate analyzes performed to determine the risk factors for carbapenem resistance, three models of“carbapenem resistance risk scores”were created by a gradual elimination process with statistically significant variables. In the second arm of the study; VIM-type, IMP-type, NDM-type, KPC-type, SPM-type, AIM-type, GES-type, SME-type, and OXA-48-type genes were tested by PCR which is known to be associated with carbapenem resistance retrospectively in carbapenem-resistant bacteria isolated from blood cultures of hospitalized patients with and without hematological malignancies between February 2019 and February 2021. Results: A total of 154 patients with hematological malignancies and GNBI were included in the first arm of the study, 94 patients prospectively and 60 patients retrospectively. In 64 (42%) of these patients carbapenem resistant GNB growth, and in 90 (58%) patients, carbapenem sensitive GNB growth was detected. Patients with carbapenem resistant and susceptible GNBI were compared in terms of risk factors. The mean age of the patients was 49.3±16.1 years in the carbapenem resistant group and 52.2±13.0 in the carbapenem sensitive group. 53.1% of the carbapenem resistant group and 53.3% of the susceptible group were males. It was observed that the rate of transfer from another hospital or department in the patient group with carbapenem resistant GNBI was higher than the susceptible group (p:0.038). Acute leukemia in 57.2% (49.4% Acute Myeloid Leukemia, 7.8% Acute Lymphocytic Leukemia) of all patients, lymphoma in 24.7% (21.4% Non-Hodgkin Lymphoma, 3.3% Hodgkin Lymphoma), Aplastic Anemia in 7.1%, and Multiple Myeloma in 7.1% were found to be primary hematological malignancies. Carbapenem-resistant infections were found more frequently in patients using carbapenem (p:0.001), quinolone (p:0.009), B-lactam/B-lactamase inhibitor (p:0.001) and colistin (p2.5 with high positive and negative predictive values for all three models is the threshold value for the risk of carbapenem resistance. Patients who passed the cutoff value were considered to be at high risk for carbapenem resistant infection. Forty-four of the bacteria included in the study were found to be positive for the presence of bla-OXA-48 type gene. The bla-OXA-48 gene was positive in 95.2% (20/21) of patients with hematological malignancies and 92.5% (25/27) of patients without malignancy. One patient with hematological malignancy and four patients without hematologic malignancy had VIM, one patient had IMP gene positive, and one patient had SPM gene positive. None of the gram-negative strains had AIM, GES, SME, KPC, NDM type genes. Conclusion: This study was carried out in patients hospitalized with a diagnosis of hematological malignancy, antibiotics used in the last six months (carbapenem, piperacillin/tazobactam, colistin, quinolone), ICU admission and carbapenem resistant gram negative infection history, prolonged hospitalization for 30 days or more, rectal K. Pneumonia colonisation during enfection, erythrocyte replacement prior to GNBI, and urinary catheterization were risk factors for carbapenem resistant gram negative infections. By the help of“Carbapenem resistance score”prepared as a result of this, determination of patients with the high risk factors for carbapenem resistant GNBI, early effective treatment covering carbapenem resistant bacteria contribute to prognosis and reduce mortality. Due to the increasing carbapenem resistance, it is necessary to develop new methods and collect local epidemiological data on the screening, detecting, and preventing carbapenemases with more comprehensive studies.