An analysis of sns usage of contemporary art institutions in Istanbul
İstanbul'daki çağdaş sanat kurumlarının sosyal medya kullanım analizi
- Tez No: 699738
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, İstanbul'daki kültür ve sanat kurumlarının sosyal medya hesapları kullanımlarını analiz ederek, bu kurumların izleyici ile kurdukları ilişkiyi, kendi kurumsal kimliklerini nasıl yönettiklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüzde sosyal medya sistemleri; iletişim, tanıtım ve girişim adına kurumlar ve bireyler için ana araç haline gelmiştir. Sanat günümüzdeki tekno kültürden etkilenen önemli disiplinlerden biridir. Yeni iletişim teknolojileri, yeni medya ve sosyal medya geleneksel iletişim kanallarının yerini aldı ve sanat kurumları ziyaretçiler ile iletişim ve etkileşim için bu yeni platformlardan faydalanmaktadır. Çalışmada üç sanat kurumu (İstanbul Modern Müzesi, SALT, Arter) ve farklı kurumsal kimlikte olan sanat kurumları incelenerek sosyal medyadan nasıl faydalandıkları ve kullanım stratejileri ortaya konulacaktır. İlk bölümde, sosyal paylaşım sitelerinin doğuşunun tarihsel incelemesi ve Türkiye'deki kullanımı, Türkiye'deki bireysel ve kurumsal kullanım incelenmiştir. Ardından, sanat kurumlarının sosyal paylaşım sitelerine katılımı, kullanım ve memnuniyetleri, İstanbul'daki sanat kurumları bağlamında incelenmiştir. Son olarak, bulgular sosyal medya platformlarının kurumlar için etkilerini, İstanbul'daki sanat kurumlarının sosyal paylaşım sitelerini nasıl kullandığını incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to analyze the usage of social media accounts by culture and art institutions in Istanbul and to examine the relationship these institutions have established with audiences and how they manage their corporate identity. Due to massive improvements in social media platforms, many disciplines have corresponded with the digital world. Nowadays, social media systems are the main tool for institutions and individuals in terms of communication, promotion, and engagement. Art is one of the major disciplines which has been affected by current techno-culture. Today, new communication technologies, new media and social media have replaced conventional communication channels. Therefore, art institutions make use of these new platforms to communicate and interact with their visitors. In this study, three institutions (Istanbul Museum of Modern Art, SALT, Arter) as well as different art institutions of different corporate structures and identities were analyzed. First, a historical analysis was made into the emergence of SNSs (Social Networking Sites) and usage of SNSs in Turkey, followed by an examination of personal and corporate usage of such sites in Turkey. Moreover, the presence of art institutions on SNSs, its uses and gratification were examined in terms of art institutions in Istanbul. Finally, the findings demonstrated how art institutions in Istanbul use SNSs as well as the impact that social media platforms has on them.