Fonksiyonel disfonisi olan opera ve oyunculuk bölümü öğrencilerinde bütüncül ses terapisinin etkililiğinin incelenmesi
The efficacy of holistic voice therapy on opera and acting students with functional dysphonia
- Tez No: 699737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN TADIHAN ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın amacı elit ses kullanıcıları düşünülerek oluşturulmuş bütüncül ses terapisi programının fonksiyonel disfonisi olan opera ve oyunculuk bölümü öğrencilerindeki etkililiğini araştırmaktır. Bu kapsamda deney (n=14) ve kontrol (n=14) gruplarına eşit sayıda opera ve oyunculuk bölümlerinde okuyan ve fonksiyonel disfonisi olan katılımcılar seçkisiz olarak atanmıştır. Deney grubundaki katılımcılara sese çok boyutlu yaklaşan 8 seanslık bütüncül ses terapisi uygulanırken kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Deney grubundan Ses Handikap İndeksi-10, Türkçe Şan Sesi Handikap İndeksi-10, Ses Yorgunluk Ölçeği, Ses Farkındalık Anketi, akustik ve aerodinamik ölçümler ve CAPE-V değişkenleri için terapi öncesi, sonrası ve izleme verileri alınarak Tekrarlı Ölçümler ANOVA veya Friedman testleriyle analiz edilmiştir. Kontrol grubundan ise aynı değişkenlere dair ölçümler 8 haftalık arayla alınmış ve Bağımlı Örneklem t testi veya Wilcoxon testleriyle analiz edilmiştir. Deney ve kontrol grupları arasında kazanç skoru hesaplanarak Bağımsız Örneklem t testi veya Mann Whitney U testleri vasıtasıyla karşılaştırmalar yapılmıştır. Yapılan bütüncül terapi sonrasında deney grubundaki katılımcılarda Ses Handikap İndeksi-10, Türkçe Şan Sesi Handikap İndeksi-10, Ses Farkındalık Anketi, /s/ ve maksimum fonasyon süresi, AVQI ve CAPE-V parametrelerinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Kontrol grubundaki katılımcıların ön-test son-test skorları arasında anlamlı bir farklılık yoktur. Sonuç olarak, uygulanan bütüncül ses terapisinin, fonksiyonel disfonisi olan opera ve oyunculuk bölümü öğrencilerinin hem şan hem de konuşma sesleri üzerinde etkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the efficacy of the holistic voice therapy model designed for elite vocal performers on opera and acting students having functional dysphonia. For this purpose, an equal number of participants who have functional dysphonia studying in opera and acting departments have been randomly assigned to the experimental (n=14) and control (n=14) groups. While 8 session of holistic voice therapy, which approached the voice in a multidimensional way, have been applied to the experimental group, no intervention has been made to the control group. For experimental group, pre, post and follow-up data of Turkish Voice Handicap Index-10, Turkish Singing Voice Handicap Index-10, Turkish Vocal Fatigue Index, Vocal Awareness Questionnaire, acoustic and aerodynamic measures, and CAPE-V have been collected and analyzed with Repeated Measures ANOVA or Friedman Tests. In the control group, data of the same variables have been collected at 8-week intervals and analyzed with Paired Sample t-test or Wilcoxon tests. The gain score between the groups have been calculated and comparisons have been made using Independent Sample t-test or Mann Whitney U tests. Significant differences have been found in the Turkish Voice Handicap Index-10, Turkish Singing Voice Handicap Index-10, Vocal Awareness Questionnaire, /s/ duration and maximum phonation time, AVQI and CAPE-V parameters in the experimental group after the holistic therapy. There is no significant difference between the pre-test and post-test scores of control group. As a result, it is found that the holistic voice therapy has a positive effect on both singing and speaking voice of opera and acting students with functional dysphonia.