İmpotansın penil renkli doppler ultrasonografi ve kavernözografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of impotance penile color doppler ultrasonography and cavernosography
  1. Tez No: 69978
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET METİN BAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyodiagnostik Anabilim Dalı'na Aralık 1996 - Ekim 1997 tarihleri arasında impotans ön tanısıyla gelen 65 hasta intrakavernözal papaverin enjeksiyonu sonrasında renkli Doppler görüntüleme yöntemiyle incelendi. Renkli Doppler ultrasonografı sırasında ölçülen maksimum sistolik hız değerleri arteriyel fonksiyonun önemli bir göstergesidir. 5 cm/sn'nin üzerindeki diastol sonu hızlar ise venöz yetmezliği göstermektedir. İncelediğimiz hastaların 29' unda ( % 44.6 ) normal sınırlarda hemodinamik bulgular saptandı. 28 olguda ( % 43.1 ) venöz yetmezlik, 8 olguda ( % 12.3 ) arteriyel yetmezlik lehine bulgular saptandı. Renkli Doppler ultrasonografı sonucu venöz yetmezlik saptanan olgulara ve renkli Doppler ultrasonografı bulguları normal sınırlarda olup ereksiyon açısı 90o,nin altında olan 7 olguya ilave olarak kavernözografı yapıldı. Renkli Doppler ultrasonografi sonuçlarını kavernözografi sonuçlarıyla karşılaştırdığımızda sensitivite % 96, spesifıte % 75 olarak bulundu. Papaverin enjeksiyonu sonrası penil renkli Doppler ultrasonografı erektil fonksiyon bozukluğu değerlendirmesinde veya ileri invaziv incelemelere gerek duyulabilecek hastaların belirlenmesinde en güvenilir, non-invaziv ve ucuz bir görüntüleme yöntemidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The research was conducted at Gaziantep University, Faculty of Medicine, Department of Radiodiagnostic, during December 1996- October 1997, by 65 patients who were suspected clinically impotence. After intracavernosal papaverine injection patients were examined by color Doppler imaging method. Peak systolic velocity values which are measured during color Doppler ultrasonography, are important indicators for arterial function. End diastolic velocity which is more than 5 cm/s. indicates venous leakage. Hemodynamic results were obtained in normal range for 29 cases which is 44.6 % of total. Venous leakage were obtained for 28 cases which is 43.1% of total. For 8 cases which is 12.3% of total, arteriogenic impotence were obtained. Additionally, cavernosography were applied to cases which have erection angle less than 90° for result in normal range, and cases which have venous leakage by using color Doppler ultrasonography. When color Doppler ultrasonography and cavernosography results were compared, these results were obtained: sensitivity 96 %, specificity 75 %. As a result, after papaverine injection penile color Doppler ultrasonography is either non-invasive, safe or cheaper imaging method for evaluation of erectile function disorders and cases which need developed invasive investigations.