Normal gebelerin takibinde renkli doppler ultrasonografinin kullanımı ve yeri
The Place and usage of color doppler ultrasonography in the fallow up of pregnant women
- Tez No: 69979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. METİN BAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET 18-37. haftalardaki normal gebelerde umblikal,uterin ve fetal orta serebral arter Doppler indeks değerlerinin 2. ve 3. trimesterden terme kadar olan değişimini saptayarak kendi popülasyonumuz için normal değerlerini oluşturmak amaçlandı. Tüm gebelik boyunca ve doğumda, maternal yada fetal herhangi bir komplikasyon yada patolojinin izlenmediği,yaşlan 18 ile 40 arasında değişen,53 18-24 haftalık, 48 25-30 haftalık, 49 31-37 haftalık olmak üzere toplam 149 normal gebede bir kez, rutin obstetrik ultrasonogram incelemesini takiben, umblikal, uterin ve fetal orta serebral arterlerde Doppler incelemeleri gerçekleştirildi. Doppler indeksleri olarak S/D, PI ve RI değerleri hesaplandı. Tüm ölçümler Toshiba 270 SSA cihazı ve 3,75 mHZ konveks prob kullanılarak, tek uygulayıcı tarafından gerçekleştirildi. Gebelik haftaları ilerledikçe umblikal ve uterin arterlere ait tüm Doppler indeks değerlerinde azalma görüldü. Fetal orta serebral arter ölçümlerinde ise 25-30 haftalık gebelerde Doppler indekslerinin, 18-24 ve 31-37 haftalarda ölçülen değerlere oranlara göre daha düşük değerler gösterdiği izlendi. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi ve farklılık anlamlı bulundu. İncelenen gebelerde umblikal, uterin ve fetal orta serebral arter Doppler indeks değerlerinin ilerleyen gebelik haftaları ile birlikte fetoplasental dolaşımda oluşan fizyolojik değişikliklere paralel olarak çeşitli değişimlere uğradıkları saptandı.
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY Our purpose was to investigate compiication risk in normotensive pregnanci.es with 18-37 \veeks gestation, by exaraimng changing of color Doppler îndices of maternal and fetal arteries in the following weeks of gestation. We determined S/D ratio, resistance indeks (RI),and pulsative indeks (P!) vatues of umblical, uterine and fetal middie cerebral arteries (MCA) in three groups of 149 pregnant women whose gestational ages ranged 18-24, 25-30 and 31-37 weeks, The Doppler examinations were performed using a Toshiba 270 SSA with 3,75 mHZ conveks - array transducer.The subjects selected for the study had uncomplicated prenatal courses, as confırmed by evaluation of both the antenatal records betbre the Doppler study and hospital birth records after delivery. Flow velocity waveform were recorded during fetal apnea period. AH Doppler îndices of umblical and uterine arteries examined in seoond trimester decreased with advancing gestational age. S/D ratio, Rl and Pl values of fetal MCA in 18-24 and 31-37 weeks gestation were observed to be lower than the values in 25-30 weeks gestation. in our study group Doppler indices of umblical, uterine and fetal MCA were found to be changing with advancing gestational age being parallel with the plıyolologic cbanges in fetoplasental circulation. Our results were in accordance «itli the results in literatüre.