El-Cevâhirî'nin 'Ey hayrın diclesi' adlı kasidesinde metin bütünselliği
Textual coherence in the poem 'Yadjla al-khair ' by al-Jawahiri
- Tez No: 699798
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİRİN ÇIKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araĢtırma, geçmiĢte farklı terimlerle bilinmesine rağmen, metin dilbilim çalıĢmalarında en sık kullanılan ve modern kavramlardan biri olan metin dilbilimine dayanmaktadır. Metinsel tutarlılık/bütünsellik, metin olgusunu tüm boyutlarıyla ele almaya dayalı bir konudur. Bu nedenle küçük dilsel yapı olan“cümle”nin sınırlarını aĢarak“metnin tamamı”olan analizden daha geniĢ bir dil yapısına geçer. Dil ögeleri arasındaki karĢılıklı bağımlılığın gerçekleĢtiği tam ve tutarlı bir yapı; cümleden bu yana, metin dilbilimcileri için analiz konularında artık tek baĢına yeterli değildir. Bu nedenle analiz ederken daha üretken bir bilimi keĢfetmek gerekliydi. Metni, dilbilimsel ve dilsel olmayan yönlerinden inceledikleri için, metnin bilimi ile ilgili olan metnin dilbilimidir. Dilbilgisel ve anlamsal öğelerin tutarlığını ortaya çıkarmak, metin içi iliĢkilerin çözülmesine ulaĢmak, bileĢenlerini, bağdaĢıklık yöntemlerini ve çözümlemelerini bilmek için analiz de ihtiyaç duyulan bir bilim haline geldi. Bu bilim ise üç temel unsuru olan“dilsel, semantik ve yapı”ya dayanır. Metin yapısına has olan sistemi bilmek, onu ayırt etmek ve o metni yeniden inĢa etmek için bunlar vazgeçilmezdir. Daha sonra da metin dilbilim ortaya çıktı ki bunun amacı da metnin dilsel yapılarını tanımlamak, incelemek ve bunları analiz etmektir. ĠĢte tüm bu bilimlerin bir sonucu olarak da metinsel tutarlılık/bütünsellik ortaya çıktı ve Modern dilbilim ve tüm dilsel çalıĢmalarda merkezi bir konuma oturdu. Zira metinsel bütünlük, cümleden metne doğru yola çıkarak dilsel kurgulama, oluĢturma ve geliĢtirme yüklerini de üzerine alan bir bilim dalı olmuĢtur
Özet (Çeviri)
This study is based on the science of text language, which is one of the most popular and modern concepts in textual linguistic studies. Although it was known in the past and in different terms. Textual consistency is a topic based on dealing with the textual phenomenon from all its dimensions, and thus it goes beyond the limits of the minor linguistic structure the sentence to a broader linguistic structure than in the analysis which is the whole text, It is the science of the language of the text that is related to the science of the text, as they study the text from its linguistic and non-linguistic aspects. Its three primary elements:“Linguistic, Semantic, and Synthetic”; to know the systems of text construction; to distinguish them and rebuild the text again. The fruit of these branches is: Textual consistency, which is a central topic in modern linguistic and linguistic studies that have taken upon themselves on its shoulders for the sake of formation, foundation, development, and starting from the hypothesis of expansion and moving from the sentence to the text, and it came in the dictionaries meaning: coherence, moderation, and the features of consistency and harmony with it are, we think, communicate, talk, So it must be based on it linguistic studies and recent research; Because it is a regular, consistent and harmonious structure, which is governed by certain relationships between its sentence sequences in the performance of its meaning in a way in which it is capable of understanding and interpretation, and through which the text is judged with quality or poor composition, and both of them combine to achieve the total coherence of the text, where the goal was where the main goal is to II Bu nedenle dilbilim araĢtırmalarının metinsel bütünlüğe dayanması gerekir, çünkü anlama ve yorumlamaya elveriĢli bir Ģekilde anlamını yerine getirirken, cümle dizileri arasındaki belirli iliĢkilerin çağrıĢtırdığı sistemli, tutarlı ve uyumlu bir yapı sunma imkanı vermektedir. Metinsel bütünlük/tutarlılık açısından Cevahiri'nin yazmıĢ olduğu“Ey Hayrın Diclesi”isimli kasidesi bize büyük imkanlar sunmuĢtur. Bu kasideyi yeniden yorumlama ve anlama fırsatı vermiĢtir. Bu çalıĢmamızda temel hedefimiz de bu metni yeniden anlamayı sağlayacak metinsel tutarlık çerçevesinde yeniden anlamaya gayret etmek olacaktır.