Preeklamptik gebe bakımı eğitiminde simülasyonun hemşire ve ebelerin bilgi ve öz-yeterliklerine etkisi
The effects of simulation on knowledge and self-efficacy of nurses and midwives in preeclamptic pregnancy care education
- Tez No: 699851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY GÜNGÖR SATILMIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma, preeklamptik gebe bakımı eğitiminde simülasyonun hemşire ve ebelerin bilgi ve öz-yeterliklerine etkisini belirlemek amacıyla ön-test son-test kontrol gruplu deneysel tasarımlı randomize bir araştırma olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini İstanbul Medipol Üniversitesi Üniversite Hastanesi ve Sağlık Uygulama Merkezleri kadın doğum servisleri ve doğumhanelerinde ≥ 6 aydır çalışan, en az lisans mezunu, gönüllü 61 hemşire/ebe oluşturdu. Girişim (n=30) ve kontrol grubundaki (n=31) tüm katılımcılara Preeklamptik Gebe Bakımı hakkında online teorik eğitim verildi. Girişim grubuna ise teorik eğitimden bir hafta sonra standardize hasta ile simülasyon uygulaması gerçekleştirildi. Veri toplama aracı olarak“Yapılandırılmış Katılımcı Bilgi Formu”,“Preeklamptik Gebenin İzlem ve Bakımında Öz-yeterlik Ölçeği (PGİBÖ)”,“Preeklampsi Bilgi Değerlendirme Formu”,“Objektif Yapılandırılmış Klinik Değerlendirme Formu”,“Eğitim Uygulamaları Anketi”,“Öğrenci Memnuniyeti ve Öğrenmede Kendine Güven Ölçeği”kullanıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, ki-kare, t-testi/Mann Whitney-U, Anova/Kruskal Wallis, korelasyon analizi kullanıldı. Araştırmaya katılan hemşire ve ebelerin yaş ortalaması girişim grubunda 25,80±3,82, kontrol grubunda ise 24,71±2,17 idi ve her iki grupta meslekte çalışma süresi en fazla 1-4 yıl arasındaydı.
Özet (Çeviri)
A randomized controlled trial with a pretest-posttest design was conducted to identify the effect of simulation in preeclamptic pregnant care on the knowledge and self-efficacy of nurses and midwives. The sample consisted of 61 nurses/midwives with a minimum bachelor's degree working in obstetrics and delivery services of Istanbul Medipol University Hospitals for a minimum of 6 months. An online theoretical training about Preeclamptic Pregnant Care was given to all the participants in the intervention (n=30) and control groups (n=31). One week after the theoretical training, the intervention group received a simulation with a standardized patient. The data collection tools included“Structured Participant Information Form”,“Self-Efficacy Scale in the Follow-up and Care of Pregnant Women with Preeclampsia (SESPWP)”,“Preeclampsia Information Evaluation Form”,“Objective Structured Clinical Assesment”,“Educational Practices Questionnaire”,“Student Satisfaction and Self-Confidence in Learning Scale”. The data collected were analyzed using descriptive statistics, Chi-square, t-test/Mann-Whitney U, ANOVA/Kruskal Wallis tests and correlation analyses. The mean age of the intervention group was 25.80±3.82, and that of the control group was 24.71±2.17 and the number of years worked in the profession was between 1-4 years in both groups.