Anonim şirketlerde yönetim kurulunun hukuki sorumluluğu
The legal responsibilities of the members of the board of directors in joint stock company
  1. Tez No: 699850
  2. Yazar: BARNAS KANTARCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECAT AZARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, anonim şirketlerde yönetim kurulu üyelerinin hukuki sorumlulukları ve sorumluluk davası konularının kapsamlı bir şekilde incelenmesidir. Birinci bölümde; anonim şirketlerde yönetim kurulu başlığı altında, yönetim kurulunun organ niteliği, yönetim kurulunun oluşumu, yönetim kurulunun yapısı, yönetim kurulunun görev ve yetkileri konularına yer verilmiştir. İkinci bölümde; 6102 sayılı TTK. kapsamında yönetim kurulu üyelerinin hukuki sorumluluğu ele alınacaktır. Bu sorumluluk kapsamında, sorumluluğun niteliği ve özellikleri ele alındıktan sonra yönetim kurulu üyelerinin kamu borçlarından dolayı sorumlulukları, özellikle 6183 sayılı Amme Alacakları Tahsili Usulü Hakkında Kanun ve Vergi Usul Kanunu'ndaki sorumlulukları işlenecektir. Çalışmamızın sorumluluk davası başlıklı üçüncü bölümünde, sorumluluğun yerine getirilmediği hallerde üyelere karşı açılabilecek sorumluluk davası ve özelliklerine değinilecektir. Son olarak yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğunu ortadan kaldıran haller olarak karşımıza çıkan ibra, zamanaşımı, zarar görenin rızası ve sulhun özelliklerine değinilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is analysing the legal liabilities of board members and liability case in joint stock company issues. In the first chapter of our thesis firstly we will discuss the term board of directors of joint-stock company; then qualifications of the member of board and rights, duties, competences of board members under the 6102 numbered Turkish Commercial Code. In the second chapter, the legal responsibility of the members of the board of directors will be dealt with under the Turkish Commercial Code No. 6102. Within the same framework, responsibility, quality and features will be discussed. In this study, responsibilities of the members of the board of directors because of the public debts, especially their responsibilities in Law on the Procedure of Collection of Public Receivables No. 6183 and in Tax Procedure Law will be studied. In the last chapter, the lawsuit opened against members when the responsibility for liability is not complied, and its characteristics will be mentioned. Finally, the characteristics of discharge and the statute of limitations which appear as two cases eliminating the responsibi lity of the board of directors, will be examined.