Türk hukukunda acentelerin denkleştirme talep hakkı
Agent's right to balance claims in Turkish law
  1. Tez No: 699852
  2. Yazar: HÜLYA ECER KILIÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunda düzenlenen acentenin denkleştirme talep hakkını incelemektir. Acente, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu 102- 123 maddeleri arasında düzenlenmiştir. Acente, belirli bir bölgede müvekkili temsil etme, müvekkil adına sözleşme yapma, müvekkil tarafından üretilen ve süreklilik arz eden mal ve hizmetleri pazarlama hizmetini üstelendiğinden bu vesile ile müşteri çevresi oluşturmaktadır. Bu şartlar altında acentelik sözleşmesinin feshi halinde dahi müvekkilin acente aracılığı ile kazandığı müşteri çevresinden yararlanmaya devam etmesinden dolayı acente yönünden denkleştirme talep hakkı doğmaktadır. Başka bir deyişle acente, acentelik sözleşmesi kapsamında müvekkil yararına oluşturduğu müşteri çevresinden yararlanmazken müvekkil tek taraflı olarak yararlanmaya devam edecektir. Bu durum, acente yönünden denkleştirme talep hakkının temelini oluşturmaktadır. Acentenin, denkleştirme talep hakkının hukuki niteliği, koşulları ve acentenin olası bir talebinde hesaplama biçimi tezimizin ana konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the equalization claim right of the agency regulated in the Turkish Commercial Code No. 6102. The agency is regulated between articles 102-123 of the Turkish Commercial Code No. 6102. Since the agency undertakes the services of representing the client in a certain region, making a contract on behalf of the client, marketing the goods and services produced by the client and providing continuity, it creates a customer environment. Under these conditions, even in the event of the termination of the agency agreement, the right to claim compensation from the agency side arises because the client continues to benefit from the customer base gained through the agency. In other words, the client will continue to benefit unilaterally, while the agency will not benefit from the client environment it has created for the benefit of the client within the scope of the agency agreement. This situation forms the basis of the right to claim compensation compensation from the agency side. The main subject of our thesis is the legal nature and conditions of the agency's right to demand compensation compensation and the way it is calculated in a possible claim of the agency.