Özgül fobi tedavisinde EMDR terapisi uygulanması ve etkisinin araştırılması
Research of implementation and its effects of EMDR therapy in specific phobia treatment
  1. Tez No: 699857
  2. Yazar: ECEMHAN DUYDU ALTUNPALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YÖYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmamızın amacı özgül fobi tedavisinde katılımcılara EMDR (Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden Yapılandırma) terapisi uygulanması ve etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya Ankara ve İstanbul illerinde, 18 yaş üzeri ve özgül fobi için DSM-5 ölçütlerini karşılayan, toplamda 30 kişi alınmıştır. Değerlendirme“DSM-5 Özgül Fobi Ölçeği”ile yapılmıştır. Olgulara Durumluk Kaygı Ölçeği, Sürekli Kaygı Ölçeği ve EMDR terapisi uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçları istatistiksel analiz olan SPSS 24 paket programında gerçekleştirilmiştir. Araştırmamızda, katılımcıların nesne veya durum karşısında duyulan kaygı ve korku duygusu ve nesne veya durumdan kaçınma davranışı arasındaki farklılık anlamlı olduğu, katılımcıların hem durumluk hem de sürekli kaygı sıralama ortalamaları arasındaki farklılık anlamlı bulunmuştur. Katılımcıların algıladıkları nesne veya durum karşısında duyulan kaygı ve korku duygusu düzeylerinin cinsiyet değişkenlerine göre kadınlar anlamlı derecede yüksek bulunmuş, katılımcıların algıladıkları nesne veya durum karşısında duyulan kaygı ve korku duygusu düzeyleri ile nesne veya durumdan kaçınma davranışı düzeylerinin medeni durum, çalışma durumu, psikolojik yardım alma durumu arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç olarak yapılan çalışmada katılımcıların özgül fobi algısını düşürdüğünü ve bu yüzden yapılan uygulamanın özgül fobi algısı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The goal of our study is to apply EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) therapy to the participants in the treatment of specific phobia and to investigate it's effects. 30 people in total aged between above 18 years, who met the DSM-5 criteria for specific phobia, were included in the study in the provinces of Ankara and Istanbul. Evaluation was made with the“DSM-5 Specific Phobia Scale”. State Anxiety Inventory, Trait Anxiety Inventory and EMDR therapy were applied to the cases. The results of the study were carried out in SPSS 24 package program, which is statistical analysis. In our study, the difference between the anxiety and fear of the participants in the face of an object or situation and the avoidance behavior of the object or situation was significative. The level of anxiety and fear of the participants in the face of the perceived object or situation was found to be remarkably higher in women participants according to the gender variables. There was no crucial difference between the level of anxiety and fear of the participants in the face of the object or situation that they perceived, and the level of avoidance behavior of the object or situation, marital status, employment status, and psychological help-seeking status. As a result, it can be said that the study reduced the participants' perception of specific phobia and therefore the practice had a positive effect on the perception of specific phobia.