Hint Alt Kıtası'nda Malayalamca dini basın-yayın faaliyetleri ve toplum üzerindeki etkileri: Kerala eyaleti özelinde bir inceleme
Religious press and media activities in malayalam in the Indian subcontinent and its effects on society: An analytical study on Kerala state
- Tez No: 699864
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Gazetecilik, Religion, Journalism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Basın, çok önemli bir öğrenme aracı olan bir kitle iletişim kanalıdır. Halkın moralini bir bütün olarak etkileyebilecek bir güce sahiptir. Basın, çok farklı yönlerden ve bakış açılarından toplum üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Basın, insanların sosyal, politik, dini ve kültürel yaşamını etkiler. Siyasi liderler, dini liderler vb. toplumun farklı bölümleri tarafından kendi kişisel veya toplu faydaları için ve hedeflerine ulaşmak için kullanılmaktadır. Malayalamca Basın, Kerala halkının tutumunu şekillendirmede çok katkıda bulunmuştur. Kerala'da basın, başlangıçta misyonerler tarafından sonra diğer dini mensuplar tarafından kendi dinlerini yaymak için önemli bir kanal olarak kullanılmıştır. Böylece basının yaygın şekilde kullanılması, aynı zamanda Kerala halkının okuryazarlığını ve yaşam tarzını da arttırmıştır. Bu çalışmada, Kerala'daki Müslümanların ve Hristiyanların basını nasıl kullandıklarını ve Kerala halkı nasıl etkilediklerini incelemeye çalışacağız.
Özet (Çeviri)
The Press is an agency of mass communication, which is a necessary tool of learning. It has much to do in enhancing the morale of the public as a whole. Press has a great influence on society from very different aspects and perspectives. Press influences the social, political, religious and cultural life of people. It is being used by different sections of the society for their own personal or collective benefits, it is used by political leaders, religious leaders etc. to pave their path through their goals. The Malayalam Press has contributed much in shaping the attitude of Kerala people. Press in Kerala was initially welcomed and widely accepted by Missionaries followed by other religions as a main channel to preach and propagate their religion. These kinds of interventions also enhanced the literacy rate and lifestyle of people of Kerala. In this study, we will see how Muslims and Christians of Kerala used the press and how it impacted the Kerala people.