An analysis of Russia's foreign policy towards the united states of america since the end of the cold war
Soğuk Savaş'ın sonundan bu yana Rusya'nın Amerika Birleşik Devletlerine karşı dış politikasının analizi
- Tez No: 699863
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM MURAT KASAPSARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana Rusya, Batı ile dostane ilişkiler kurmak veya kurmamak arasında gidip gelmiştir. Bu nedenle Rusya'nın Batı'ya yönelik dış politikası birçok kez değişmiştir. Rusya'nın, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile ilişkilerini yönlendiren ideolojilerdeki baş döndürücü değişikliklere rağmen ABD'nin Rusya'nın değişen dış politikasına nasıl dahil edildiğini ve tasvir edildiğini gösteren çok az çalışma bulunmaktadır. Bu tez, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) çöküşünden sonra ABD'ye yönelik Rus dış politikasını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Akademik çalışmalar, Rus hükümetinin dünya üzerindeki etkisini artırmayı hedeflediğini öne sürmektedir. Bu çalışma sonucunda, Rus dış politika stratejisinin ABD'yi bölgesel nüfuz alanından uzak tutmak ve Batı ile güç dengesini korumak için dünyada daha etkili bir güç haline gelmek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the end of the Cold War, Russia has switched back and forth between harboring friendly and non-friendly relations with the West. Therefore, its foreign policy towards the West has changed multiple times. Despite the head-turning changes in the ideologies which has driven Russia's relations with the United States of America (USA), few studies have examined how the USA is included and portrayed in Russia's changing foreign policy. This thesis aims to analyze the Russian foreign policy towards the USA after the collapse of the Union of Soviet Socialist Republics (USSR). The study suggests that the Russian government is aiming to increase its influence over the globe. Russian foreign policy strategy is to keep the US out of its regional territory and raise its own influence to keep balance of power with the West.