Organ ve doku naklinde yaşanan hukuki sorunlar
Legal issues in organ and tissue transplantation
- Tez No: 699874
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR TALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Organ ve doku nakli, terminal dönem (yaşamsal fonksiyonlarının belirli bir süre içinde sonlanması beklenen) hastaların son yaşama umudu olarak görülen ve bir başka insanın üstün fedakarlıklarıyla gerçekleştirilebilen bir tedavi yöntemidir. İnsan yaşamının sınırlarında olan bu konu, fedakarlıkta bulunan sağlıklı bir insanın vücut bütünlüğüne müdahaleyi ve ölüm halinin tespitini gerektirmesi nedeniyle tababete ihtiyaç olduğu kadar adaletin de denetimini barındırması gereken bir husustur. Bu nedenle ulusal ve uluslararası düzenlemeler ile organ ve doku nakli, hukuk normları çerçevesinde yapılmaktadır. Ölüden ve canlıdan organ ve doku naklinde ceza hukuku normları, organ veya doku ticaretinin ve hukuka aykırı nakillerin önlenmesine yöneliktir. Bu nedenle çalışmada öncelikle hukuka uygun organ ve doku naklinin koşullarına değinilecek olup bu süreçte ortaya çıkabilecek suç tiplerine yer verilecektir. Son olarak ise organ ve doku naklinin ülkemizdeki verileri değerlendirilmek suretiyle, yaşama tutunmak için veya bu umudu ticaret haline getirmek için organ ve doku nakli hukukuna aykırı filleri işleyenlerin cezalandırılmasından ziyade suçun işlenmesinin önüne geçmek amacıyla organ ve doku bağışını artırmaya yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Organ and tissue transplantation is a treatment method that is seen as the last life hope of terminal patients (whose vital functions are expected to end within a certain period of time) and can be performed with the superior self-devotion of another person. It requires control not only by medicine but also by law, because it includes bodily integrity and must define the state of death. Therefore, with national and international regulations, organ and tissue transplantation is implemented within the framework of legal norms. Criminal law rules in organ and tissue transplantation from alive and dead person, are aimed at the prevention of organ or tissue trafficking and illegal transplantation. In the first part of our study, legal conditions of organ and tissue transplantation and the types of crime that may occur during this process are examined. Last part of the study has been focused on suggestions to increase organ and tissue donation in order to prevent the commission of crimes rather than punishing those who commit acts against organ and tissue transplantation law.