Doğu akdeniz jeopolitiği ve Türkiye'nin enerji güvenliği
Eastern mediterranean geopolitics and Turkey's energy security
- Tez No: 699888
- Danışmanlar: PROF. DR. CELİL UĞUR ÖZGÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Energy, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Devletlerin büyüyen ekonomileri doğrultusunda her geçen gün enerji ihtiyaçlarının artması, ya yeni enerji kaynakları araştırmalarını ya da kaynak zengini devletlerle çeşitli enerji antlaşmaları yapmalarını gerekli kılmıştır. Zengin hidrokarbon kaynakları açısında önemli bir bölge olarak Akdeniz Havzası son yıllarda öne çıkmaktadır. Özellikle son yıllardaki bölgede keşfedilen gaz rezervleri pek çok ülkenin bölgeye odaklanmasına sebep olmuştur. AB ve Türkiye'nin doğalgaz açısından Rusya'ya önemli ölçüde bağımlı olması her iki aktörü de bölgeye odaklanmaya iten ortak faktördür. Bu bağlamda bu çalışma içerisinde jeopolitik kavramı ve çeşitli jeopolitik kuramlar incelendikten sonra Akdeniz Havzasının Jeopolitik önemi incelenmiştir. Ek olarak deniz alanları konusu, içeriğin daha iyi anlaşılabilmesi için deniz hukuku ile ilgili uluslararası sözleşmeler eşliğinde açıklanmaya çalışılmıştır. Türkiye'nin gerek coğrafi avantajı, gerek sahip olduğu boru hatları sayesinde enerji nakli konusunda bölgede önemli bir aktör olarak varlık gösterdiği belirtilmiştir. Bu doğrultuda Akdeniz'de keşfedilen gaz rezervlerinin farklı coğrafyalara taşınması konusunda Türkiye'nin sahip olduğu avantajlar, çalışmanın odaklandığı konu başlıklarından bir tanesidir.
Özet (Çeviri)
The increasing energy needs of states in line with their growing economies necessitated either researching new energy sources or making various energy agreements with resource-rich states. As an important region in terms of rich hydrocarbon resources, the Mediterranean Basin has come to the fore in recent years. Especially the gas reserves discovered in the region in recent years have caused many countries to focus on the region. The fact that the EU and Turkey are highly dependent on Russia for natural gas is the common factor that pushes both actors to focus on the region. In this context, after examining the concept of geopolitics and various geopolitical theories in this study, the geopolitical importance of the Mediterranean Basin was examined. In addition, the subject of maritime areas has been tried to be explained in the context of international conventions on the law of the sea in order to better understand the content. It has been stated that Turkey is an important actor in the region in terms of energy transmission, thanks to its geographical advantage and the pipelines it has. In this direction, the advantages of Turkey in transporting the gas reserves discovered in the Mediterranean to different geographies is one of the topics that the study focuses on.