Doğu Akdeniz jeopolitiği ve Türkiye'nin enerji güvenliğine etkileri
Eastern Mediterranean geopolitics and its effects on Turkey's energy security
  1. Tez No: 766841
  2. Yazar: MUSTAFA AYKUT ÇÜGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN SEZGİN ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Doğu Akdeniz tarih boyunca medeniyetlerin etrafında yerleştiği ve gerek kuzey-güney gerekse doğu-batı ekseninde ticaret ve insan ulaşımının merkezinde olan bir bölgedir. Bu sebepledir ki imparatorluklar Doğu Akdeniz havzası üzerinde egemenlik kurmaya ve ticaret yollarını kontrolleri altına almaya çalışmışlardır. Tarih boyunca bölgede egemenlik kurmaya çalışan birçok devlet olmasına rağmen bunu sadece üç imparatorluk başarabilmiştir. Bunlar, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarıdır. Bu İmparatorlukların temel amacı Doğudan gelen malların Batıya ulaşmasını kontrol etmek ve bu minvalde de dünya ticaretini ellerinde tutmaktı. Coğrafi keşifler ile birlikte ise Doğu Akdeniz öneminin hızla kaybetmeye başlamıştır. Eski ticaret yollarının önemini kaybetmesi ile birlikte Doğu Akdeniz ticareti bundan olumsuz etkilenmiş bu durumda en çok Osmanlı İmparatorluğu'nu etkilemiş ve Osmanlı bu sebeple büyük bir gelirden olmuştur. Hidrokarbon kaynaklarının keşfi ile birlikte Doğu Akdeniz 18. Yüzyılda kaybettiği jeopolitik önemini ise 21. Yüzyılda yeniden kazanmıştır. Birçok devletin münhasır ekonomik bölge ve kıta sahanlığına sahip olduğu Doğu Akdeniz Havzası enerji kaynaklarından daha fazla pay alabilmek için ülkeler rekabet etmeye başlamışlardır. Türkiye de bu devletlerden biri olarak Doğu Akdeniz enerji kaynaklarından hakkı olan payı sağlamak ve kendi enerji güvenliğine katkıda bulunmak istemektedir. Bu çalışmada Türkiye'nin enerji güvenliği ve Doğu Akdeniz Enerji politikaları detaylı olarak incelenecektir. Bununla birlikte şu sorulara cevap aranacaktır: Doğu Akdeniz, Türkiye'nin enerji güvenliğinde önemli midir? Türkiye'nin enerji güvenliği tehdit altında mıdır? Doğu Akdeniz'de uygulanması gereken politikalar nelerdir?
Özet (Çeviri)
The Eastern Mediterranean is a region where civilizations have settled throughout history and is at the center of trade and human transportation in both north-south and east-west axis. For this reason, empires tried to establish dominance over the Eastern Mediterranean basin and to control trade routes. Although there have been many states that have tried to dominate the region throughout history, only three empires have succeeded in doing so. These are the Roman, Byzantine and Ottoman Empires. The main purpose of these empires was to control the transportation of goods from the East to the West and to hold the world trade in this way. With the geographical discoveries, the Eastern Mediterranean began to lose its importance rapidly. With the loss of the importance of the old trade routes, the Eastern Mediterranean trade was negatively affected, in this case, it affected the Ottoman Empire the most, and the Ottomans had a great income for this reason. With the discovery of hydrocarbon resources, the Eastern Mediterranean regained its geopolitical importance in the 21st century, which it lost in the 18th century. Countries have started to compete in order to get a larger share from the energy resources of the Eastern Mediterranean Basin, where many states have exclusive economic zones and continental shelves. As one of these states, Turkey wants to provide its rightful share from the Eastern Mediterranean energy resources and contribute to its own energy security. In this study, Turkey's energy security and Eastern Mediterranean energy policies will be examined in detail. In addition, answers will be sought to the following questions: Is the Eastern Mediterranean important for Turkey's energy security? Is Turkey's energy security under threat? What are the policies that should be implemented in the Eastern Mediterranean?