Belirtisiz sayısal yarıgruplar
Fuzzy numerical semigroups
- Tez No: 699905
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTLU GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tezde belirtisiz sayısal yarıgruplar üzerine çalışılmıştır. Bu kavramın varlığının ispatlanabilmesi ve anlaşılabilmesi için öncelikle yarıgrup, sayısal yarıgrup ve yarıgruplar içindeki belirtisiz ideal kavramlarından, özelliklerinden ve Pseudo-Frobenius sayıları, Frobenius sayısı, Arf sayısal yarıgruplar gibi alt başlıklardan bahsedilmiştir. Daha sonra ise, Belirtisiz topolojide büyük bir yeri olan belirtisiz gruplar ile Cebir anabilim dalının önemli uygulama alanlarına sahip konularından olan sayısal yarıgruplardan faydalanılarak“belirtisiz sayısal yarıgruplar”tanımlanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın amacı, sırasıyla yarıgrup, sayısal yarıgrup ve yarıgruplar içindeki belirtisiz idealler kavramlarını kısaca açıklayarak belirtisiz sayısal yarıgrup kavramı için gerekli ön bilgiyi vermek, belirtisiz sayısal yarıgrupların tanımlamak, bazı özellikleri elde etmek, örneklendirerek bu alanda çalışmak isteyen araştırmacılara bir önbilgi kaynağı oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, fuzzy numerical semigroups were studied. In order to prove and understand the existence of this concept, first of all, the fuzzy ideal concepts in semigroups, numerical semigroups and semigroups, their properties and subheadings such as Pseudo-Frobenius numbers, Frobenius number, Arf numerical semigroups are mentioned. Then,“indefinite numerical semigroups”were tried to be defined by making use of the indefinite groups, which have a great place in the Fuzzy Topology, and the numerical semigroups, which are the important application areas of the Algebra department. The aim of this study is to briefly explain the concepts of semigroups, numerical semigroups and fuzzy ideals in semigroups, respectively, to give the necessary preliminary information for the concept of fuzzy numeric semigroups, to define fuzzy numeric semigroups, to obtain some properties, to exempfly, and to create a pre-information resource for researchers who want to work in this field.