Hemşirelerin afetlerde çalışmada isteklilik ve yeterlilik düzeyleri ve ilişkili faktörlerinin belirlenmesi: Bolu ili merkez kamu hastaneleri örneği
Determination of the level and the related factors of willingness and competence of nurses in disasters: The case of Bolu province public hospitals
  1. Tez No: 699904
  2. Yazar: KÜBRA GİZEM KUĞUM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Nursing, Health Care Management, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Eğitimi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Afet durumlarında çalışan personelin içerisinde en büyük payı sağlık çalışanlarının oluşturması ve sağlık çalışanlarının içerisinde ise en geniş kesimi oluşturan hemşirelerin afet çalışmalarında değerlendirilmesi oldukça önemlidir. Afet durumlarında sağlık çalışanlarının yeterlilik ve istekliliklerinin tespiti ise sağlık personelinin afetlere yönelik planlanması için büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda Bolu İli Merkez Kamu Hastaneleri'nde çalışan hemşirelerin afetlerde çalışmadaki isteklilik ve yeterlilik durumlarını belirlemeye yönelik gerçekleştirilen bu araştırmada, hemşirelerin afetlerde çalışma isteklilikleri ve yeterliliklerinin sosyo-demografik ve çeşitli özelliklerine göre değerlendirilmesi ile durum tespit çalışması gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda afetlerde çalışmada isteklilik ve yeterlilik durumları arasındaki ilişki de tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda hemşirelerin afetlerde çalışma isteklilikleri cinsiyet, medeni durum, fobilerinin ve hobilerinin olması, çocuk sahibi olma durumu, çalışmaya engel kişisel durumunun olma durumu, STK üyeliği ve Hastane Afet Planı (HAP) bilgisi olma durumuna göre istatistiksel olarak farklılık göstermiştir. Hemşirelerin afetlerde yeterlilikleri ise cinsiyet, medeni durum, hobisinin olması ve HAP'ta görevli olma durumlarına göre istatistiksel olarak farklılık göstermiştir. Hemşirelerin afetlerde çalışma isteklilik ve yeterlilik puanları arasındaki ilişkiye göre ise pozitif yönlü düşük düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is importantthat health personnel are included in the personnel working in disaster situations and that the nurses, who constitute the largest part of the health personnel, take part in disaster studies. Determining the competence and willingness of health workers in disaster situations is of great importance for the planning of health personnel in disaster conditions. In this context, in this study, which was carried out to determine the willingness and competence of nurses working in Bolu City Central Public Hospitals to work in disasters, an assessment was carried out by evaluating nurses' willingness and competence to work in disasters according to their socio-demographic and various characteristics. At the same time, the relationship between willingness and competence to work in disasters has been determined. As a result of the research, the willingness of the nurses to work in disasters differed statistically according to gender, marital status, having phobias and hobbies, having a child, having a personal disability to work, NGO membership and (Hospital Disaster Plan) HAP knowledge. The competence of nurses in disasters differed according to gender, marital status, having a hobby and being in charge of HAP. According to the relationship between nurses' willingness to work in disasters and competence scores, it was determined that there was a low level of positive relationship.