Deprem psikososyal destek çalışmalarında görev alan psikolojik danışman ve rehber öğretmen görüşleri (Malatya ili örneği)
Opinions of psychological counselor and guidance teachers taking work in earthquake psychosocial support works (Example of Malatya province)
  1. Tez No: 699906
  2. Yazar: MESUT AŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAŞKIN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez çalışmasında, 24 Ocak 2020 tarihli Elazığ/Sivrice merkezli 6.8 büyüklüğündeki depremden sonra Malatya deprem bölgesinde psikososyal destek hizmetleri kapsamında görev alan psikolojik danışman ve rehber öğretmenler ile yürütülen çalışmalara ilişkin görüşlerin ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Araştırma nitel araştırma modellerinden fenomenolojik desenden yararlanılarak odak grup görüşmesi yöntemiyle yapılmıştır. Odak grup görüşmesine on bir psikolojik danışman ve rehber öğretmen katılmıştır. Görüşme süresince görüntü ve ses kaydı alınarak görüşmeler deşifre edilmiştir. Bulguların çözümlenmesinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları incelendiğinde psikolojik danışman ve rehber öğretmenler deprem esnasında korkuya, endişeye, paniğe ve kötü bir şey olduğu hissine kapılma duygularını yaşamışlardır. Psikososyal destek çalışmalarına katılmak konusunda ise öncelikle yardımseverlik duygusuyla hareket ettikleri anlaşılmaktadır. Çalışmalara katılma konusunda motivasyon kaynakları ise teşvik olma ve ön deneyimlerdir. Teşvik olma başlığında ise RAM'ın desteği ve tecrübesi koordinasyon toplantısına katılma ve meslektaşlarla iletişim kurma ağırlıklı olarak yer almaktadır. Psikolojik danışman ve rehber öğretmenler psikososyal destek çalışmalarına başlamadan önce kendilerini mesleki açıdan yeterli hissetmedikleri yönünde bulgular elde edilmiştir. Ancak, çalışmalar sonrasında ise deprem bölgesinde karşı karşıya kalınan tablo sonucu ilk şoku atlatma ve duruma entegrasyonun sağlanması yönünde bulgular da elde edilmiştir. Travmatik, ekonomik ve psikolojik sorunlar yaşayan depremzedelerden vedalaşmak durumunda kalmak ise psikolojik danışman ve rehber öğretmenleri derinden etkilemiştir. Ayrıca çalışmalarının verimliliğini arttırmaya yönelik planlama süreci de psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerin zihnini meşgul eden bir diğer konudur. Depremden dolayı vefat eden kişilerin yakınlarından bazılarının ölümde teselli bulması ise en sıra dışı olay olarak bulunmuştur. Afet sonrası psikososyal destek çalışmalarına ilişkin psikolojik danışman ve rehber öğretmen beklenti ve önerilerinin ise birbirinden farklı alanlara yönelik sunulduğu görülmüştür. Bu alanlar; Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen Eğitimi, Yönetim, Görünürlük, Psikososyal Destek Çalışmaları, Takip, Ekipman ve Süreklilik'tir. Kriz ve travma durumlarına karşın hazırlık yapılması, daha fazla ısınma etkinliği eğitimi, psikososyal destek ekiplerinin eğitimlerinin sürekli güncellenmesi, deneyimli psikolojik danışmanlardan eğitim alınması, MEB ve RAM uzmanları tarafından eğitimler verilmeli şeklinde sonuçlarda bulgulardan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to reveal the opinions about the work carried out with the psychological counselors and guidance teachers working within the scope of psychosocial support services in the Malatya earthquake region after the 6.8 magnitude earthquake in Elazığ/Sivrice on January 24, 2020. The research was carried out by using the phenomenological design, one of the qualitative research models, with the focus group interview method. 11 psychological counselors and guidance teachers participated in the focus group discussion. During the interview, video and audio recordings were taken and the interviews were deciphered. Content analysis method was used to analyze the findings. When the findings of the study were examined, psychological counselors and guidance teachers experienced feelings of fear, anxiety, panic, and feeling that something bad was happening during the earthquake. It is understood that they act primarily with a sense of benevolence in participating in psychosocial support activities. The sources of motivation for participating in studies are encouragement and prior experiences. In the title of encouragement, RAM's support, experience, participation in the coordination meeting and communication with colleagues are intensely included. They do not feel professionally competent before starting psychosocial support activities. Afterwards, as a result of the picture encountered in the earthquake region, results were obtained in terms of overcoming the first shock and ensuring integration into the situation. Having to say goodbye to earthquake survivors with traumatic, economic and psychological problems has deeply affected psychological counselors and guidance teachers. In addition, the planning process to increase the efficiency of their work is another issue that occupies the minds of psychological counselors and guidance teachers. The fact that some of the relatives of the people who died due to the earthquake found solace in death was found to be the most extraordinary event. It was observed that the expectations and suggestions of psychological counselors and guidance teachers regarding post-disaster psychosocial support studies were presented for different fields. These areas are; Psychological Counselor and Guidance Teacher Training, Management, Visibility, Psychosocial Support Studies, Follow-up, Equipment and Continuity. The results were obtained as preparation for crisis and trauma situations, more warm-up activities training, continuous updating of the trainings of psychosocial support teams, training from experienced psychological counselors and trainings should be given by MEB and RAM experts.