Akıllı aydınlatma için IoT tabanlı prototip geliştirilmesi ve bilgisayar destekli kontrolü
Prototype development and computer aided control for IoT based smart lighting
  1. Tez No: 699920
  2. Yazar: MERVE NUR SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT ÖZSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Aydınlatma, nesnelerin gözle görülebilir hale gelene kadar ışığın yansıtılmasıdır. Akıllı aydınlatma ise birbirleri ile haberleşebilen cihazların uzaktan kontrol edilebilmesi ve yönetilmesidir. Geleneksel sokak aydınlatmalarında karşılaşılan problemler arasında, zamanından önce yanma, hareket yoğunluğunun fazla olduğu saatlerde yetersiz aydınlatma veya arızalanan sokak aydınlatma armatürünün kısa sürede fark edilip değiştirilmemesi yer almaktadır. Yeterli aydınlatmanın olmadığı alanlar insanlar ve canlılar acısından güvenlik olarak tehdit oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasında geleneksel aydınlatma armatürlerinin yerine LED aydınlatma armatürü üzerinden aydınlatmanın akıllı hale getirilmesi amaçlanmıştır. Hareket yoğunluğunu algılayan sensörler ile aydınlatma sistemi yoğun zaman dilimlerinde tam güçte çalışacak, hareketin azalması ile birlikte sokak lambası belli saat dilimlerinde loşlaştırılarak enerji verimliği elde edilecektir. Havanın karamasıyla birlikte ışık sensörü kullanılarak otomatik olarak aydınlatma sağlanacaktır. LED aydınlatma üzerinde yer alan sensörler kablosuz haberleşme ağ teknolojisi olan LoRa ile verileri bulut tabanlı ThingSpeak web ara yüzüne iletmektedir. Aydınlatma, web tabanlı bilgisayar destekli ara yüz üzerinden uzaktan kontrol sağlanmakta, arızalanan sokak aydınlatması ThingSpeak platformu üzerinden kolayca takip edilebilmektedir. Görselleştirilen ara yüz üzerinde LED aydınlatmanın harcadığı elektrik gücü, şebekeden çektiği akım bilgisi, aydınlatma panelinin sıcaklık değeri, ortamın ışık değeri, yer aldığı bölge bilgisi, hareket algılama, aydınlatma lambalarını uzaktan açma-kapama gibi işlemler bilgisayar üzerinden yapılabilmekte ve dünyanın her yerinden ulaşılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Lighting is the reflection of light until objects become visible to the naked eye. Smart lighting is the remote control and management of devices that can communicate with each other. Early lighting, insufficient lighting during high activity hours, or failure to notice and replace a malfunctioning street lighting armature in a short time are the problems encountered in traditional street lighting. Areas where there is not enough lighting pose a security threat to people and living things. In this thesis, it is aimed to make smart lighting with LED lighting armatures instead of traditional lighting armatures. The system was operated at full power when there was movement intensity with the help of sensors that detect the intensity of movement. When the intensity of movement decreases, the street lamp is dimmed to provide energy efficiency. With the darkening of the air, lighting was provided automatically by using the light sensor. The sensors on the LED lighting transmit the data to the cloud-based ThingSpeak web interface with the wireless communication network technology LoRa. Lighting is controlled remotely via a web-based computer-assisted interface. Faulty street lighting can be easily detected via the ThingSpeak platform. On the visualized interface, operations such as the electrical power consumed by the LED lighting, the current drawn from the mains, the temperature value of the lighting panel, the light value of the environment, the location information, motion detection, remote switching of the lighting lamps can be done via the computer and can be accessed from anywhere in the world.