Öğretmenlik uygulaması sürecinin öğretmen adayı uygulama öğretmeni ve öğretim üyesi perspektifinden incelenmesi
Examination of the teaching practice process from the perspective of the candidates practice teacher and faculty
- Tez No: 699919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMUR KOPARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma ile ilköğretim matematik öğretmenliği lisans programı 4.sınıf öğretmenlik uygulaması dersi sürecinin öğretmen adayı, uygulama öğretmeni ve danışman öğretim üyesi perspektifinden incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 6 ilköğretim matematik öğretmen adayı, farklı okullarda görev yapan 2 matematik öğretmeni ve 1 öğretim üyesinden oluşmaktadır. Özel durum çalışması kapsamında yürütülen araştırmada veriler katılımcılarla yapılan yarı yapılandırılmış mülakatlar ve doküman incelemesi yoluyla toplanmıştır. Elde edilen veriler nitel veri analiz yöntemlerinden içerik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmeler uygulama öğretmenleri ve danışman öğretim üyesiyle yüz yüze, öğretmen adayları ile sosyal iletişim ağı üzerinden yapılmıştır. Yapılan görüşmelerde ses kayıtları alınmış ve bu ses kayıtları transkript edilmiştir. Verilerin tekrar tekrar okunması yoluyla veriler indirgenerek birincil kodlamalar oluşturulmuştur. Bu kodlamalardan yapılan çıkarımlar sonucunda da oluşturulan ifadeler tema haline getirilerek okuyucu için anlamlı bir hale getirilmesi amaçlanmıştır. Elde edilen bulgular beklentiler, uygulama süreci ve mesleki bilgi ve beceri temaları altında sunulmuştur. Araştırma sonucunda araştırmaya katılan öğretmen adayları, uygulama öğretmenleri ve danışman öğretim üyesinin kendilerinden ve birbirlerinden beklentilerinin büyük oranda gerçekleştiği görülmüştür. Uygulama süresi bazı öğretmen adayları ve danışman öğretim üyesi tarafından yeterli bulunmazken uygulama öğretmenleri ve bazı öğretmen adaylarınca yeterli bulunmuştur. Uygulama süreci takibinin danışman öğretim üyesi, uygulama öğretmenleri ve öğretmen adayları tarafından gerekli olduğu ortaya konulmuştur. Uygulama sürecine yönelik iş birliği içinde olunması gerektiği sonucuna varılmıştır. Uygulama sürecinin raporlaştırılmasının danışman öğretim üyesi, uygulama öğretmenleri ve bazı öğretmen adaylarınca gerekli olduğu, bazı öğretmen adayları için ise zaman kaybı olarak görülmüştür. Mesleki bilgi ve beceri temasına yönelik ilköğretim matematik öğretmenliği alan bilgisi derslerinin danışman öğretim üyesi, uygulama öğretmenleri ve bazı öğretmen adayları önemli olduğunu belirtirken bazı öğretmen adayları da meslek hayatlarında kullanmayacaklarını beyan etmişlerdir. Yapılandırmacı yaklaşıma yönelik farklı yöntem ve teknikleri uygulanarak uygun materyaller kullanıldığı ortaya konulmuştur. Uygulama sürecinde teknoloji kullanımının faydalı olduğu belirtilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda araştırmacılara ve eğitimcilere bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the case study design, which is one of the qualitative research methods, was used. The case study allows for in-depth observation of a situation in its natural environment, systematically collecting and analyzing data and revealing its results. The study group of the study consists of six teacher candidates studying at a state university in the Western Black Sea Region in the 2019-2020 academic year, two practicing teachers working in different public schools in the same settlement, and a faculty member who is the advisor of the teacher candidates. Interview questions prepared for pre-service teachers (Appendix 1), mentor teachers (Appendix 2) and advisors (Appendix 3) and end-of-term reports of pre-service teachers were used as data collection tools in the study. Interview questions were developed by taking expert opinion. Content analysis approach was used in the analysis of the data obtained in this study. Primary coding was created by reducing the data by repeatedly reading the data obtained from teacher candidates, mentor teachers and advisors with data collection tools. As a result of the inferences made from these encodings, it is aimed to make them meaningful for the reader by making them themes.In this study, in which the opinions about the teaching practice course were examined from different perspectives, the findings obtained regarding the theme of expectation were presented as follows; Expectations from pre-service teachers are that they gain experience by putting their theoretical knowledge into practice, come prepared for the lesson and create suitable learning environments. Expectations from the advisor are in the form of informing prospective teachers about what to do and what they are curious about, and giving feedback by observing the lectures. Expectations from the mentor teachers are to guide prospective teachers at school, to share their professional knowledge and experiences, to set an example by displaying positive behaviors. It can be said that the expectations of teacher candidates and advisors from the teaching practice course are to gain knowledge, skills and experience about the profession, and to put theoretical knowledge into practice. It was determined that the expectations from the school administration were to inform the prospective teachers about the school, its work and its functioning, as well as their physical competence and student profile, and to provide a suitable environment for the teacher candidates. In the findings obtained for the application process; while the duration of practice was not found to be sufficient by the advisors and some teacher candidates, it was determined by some prospective teachers that it was sufficient due to the intensity of the final year courses and the preparation of KPSS. It was determined that the mentor teachers found the time sufficient. It has been revealed that advisory lecturers and mentor teachers need to follow and evaluate teacher candidates through MEBBİS, in order for teacher candidates to complete the process seriously. It was found that teacher candidates, advisors and mentor teachers should be in cooperation throughout the process. While some pre- service teachers stated that reporting is unnecessary, some pre-service teachers found it necessary to report. Consultant lecturers and mentor teachers stated that reporting is necessary. In the findings obtained for the theme of professional knowledge and skills; It was found that the teacher candidates found the subject knowledge lessons unrelated to school mathematics, but the lecturers and mentor teachers found these lessons necessary. It was determined that the pre-service teachers used different methods and techniques in their lectures, but more experience was needed. It was determined that pre-service teachers used dynamic software, which has an important place in mathematics teaching, when appropriate.