Rekabet hukukunda maliyet altı fiyatlandırma (RKHK ve TTK özelinde)
Under-cost pricing in competition law (In particular; The Law on the Protection of Competition and the Turkish Commercial Law)
- Tez No: 699941
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇAK TATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Fiyat, bir çok özelliğe sahip olan bir göstergedir. Fiyatın önemli özelliklerinden bir tanesi de piyasanın dili olarak işlem görmesidir. Fiyat oluşumlarında değerlendirilmesi gereken unsur hiç şüphesiz maliyet kavramıdır. Maliyet kavramının nasıl değerlendirilmesi gerektiği hukuki düzenlemeler çerçevesinde ayrı ayrı değerlendirilmişse de hukuki düzenlemeleri kapsayan ortak maliyet değerlendirmeleri yapılmamıştır. Geniş anlamda rekabet hukuku olarak değerlendirilen ve çalışmamızda rekabet hukuku olarak ele alınan, RKHK ve TTK haksız rekabet hükümleri çerçevesinde, ortak bir maliyet değerlendirmesi yapmak hukuki birliği sağlamak adına verimli olacaktır. Ayrıca, bu neviden bir değerlendirme hukukun bütünlüğü ilkesiyle de uyumlu olacaktır. Çalışmamızda maliyet ve maliyet altı fiyatlandırma kavramlarının incelenmesinde, RKHK m. 6 çerçevesinde değerlendirilen yıkıcı fiyatlandırma temel alınmıştır. TTK haksız rekabet hükümlerinin maliyet altı fiyatlandırma çerçevesindeki değerlendirmelerinde, maliyet incelemelerinin ayrı bir değerlendirmeden ziyade RKHK ile ortak maliyet değerlendirmesine konu olup olamayacağı, ilgili hükümler çerçevesinde ele alınmıştır. Böylece maliyet kavramı çerçevesinde, maliyet altı fiyatlandırmanın rekabet hukukuna yansıması incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Price is an indicator with many features. One of the important features of price is that it is treated as the language of the market. The main element that should be evaluated in price formations is undoubtedly the concept of cost. Although it has been clarified that how the concept of cost assessment would be evaluated separately within the framework of legal regulations, joint cost assessments covering for any types of legal regulations have not been made. Within the framework of the Code on the Protection of Competition and the provisions over unfair competition of the Turkish Commercial Code, broadly considered as competition law in general as well as in this dissertation, that would be productive to make a common cost assessment for the creation of legal unity. Such an assessment is also compatible with the principle of integrity of law. In this dissertation, the destructive pricing regulated through the Art. 6 of the Code on the protection of Competition is taken as the basis for examining the concepts of cost and under-cost pricing. In the evaluations of the unfair competition provisions of the TCC within the framework of under-cost pricing, it has been discussed within the framework of the relevant provisions whether cost analyses can be subject to a joint cost assessment with the Code on the Protection of Competition rather than a separate assessment. Thus, within the framework of the concept of cost, the reflection of under-cost pricing on competition law has been tried to be examined.