Opera ve müzikal tiyatro sanat dallarında ses kullanımındaki stil farklılıklarının fizyolojik ve pedagojik olarak incelenmesi ve özgün bir 'Belting' çalışma metodu önerisi
The pedagogical and physiological review of the stylistic differences in singing between Opera and Musical Theater art forms and recommendations for a genuine Belting method
  1. Tez No: 699947
  2. Yazar: ONUR TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. ŞEBNEM ÜNAL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tezde opera ve müzikal tiyatro sanat dallarında ses kullanımındaki pedagojik ve fizyolojik farklılıkların ortaya konulması hedeflenmiştir.“Belting”müzikal tiyatroda önde gelen şan tekniklerinden biridir. Her iki sanat dalının ses eğitiminde kullanılan ortak yöntemler ve bunların karşılıklı yararlarına rağmen, bu tekniğin hem bilimsel verilere hem de öznel algıya dayalı tanımlamasının yapılması, ses eğitiminde farklılaşmanın gerekliliğinin vurgulanması yönünden önemli bir noktadır. Bu bağlamda ses eğitimine yeni başlayan öğrenciler ve ses eğitmenleri için belting tekniği özelinde temel bir eğitim metodu oluşturulmasına yönelik özgün tavsiyeler verilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the focus is to point out the pedagogical and physiological differences between opera and musical theatre singing. Belting is a prominent vocal technique in musical theater. The definition of this technique based on subjective perception and scientific research is a key element for emphasizing the need for differentiation in vocal training between these two art forms, even though the mutual benefits of the common methods strongly exist. Therefore, it is aimed to give genuine recommendations in order to build a fundamental“belting”method for the beginner student and voice teachers in voice training.