Evrimsel rasyonellik kategorisi bağlamında homoeconomıcus kavramı
Homoeconomicus notion in the context of evolotionary rationalism
  1. Tez No: 699980
  2. Yazar: TAŞKIN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN BAKKALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Adam Smith, İskoç Aydınlanmasının en büyük filozoflarından biriydi. İktisadın bir bilim olarak kabul edilmesi alanındaki en önemli eseri 1776 yılında yayınladığı“Ulusların Zenginliği”iledir. Modern ekonominin kurucusu olmasının yanı sıra İskoç Aydınlanması ve Ahlâkî Duyguculuğun da en önemli savunucusu olarak kabul edilmektedir. Klasik İktisadın temel kavramı olan homoeconomicus, neoklasik iktisadın temelini oluştursa da homoeconomicus kavramının sosyalist iktisat, Keynesyen iktisat ve Monoterist İktisattaki yansımasını da görebiliriz. Homoeconomicus kavramının bireysel akılcılıkla ilgili olması, bireylerin genel yasalar karşısında akılcı davrandıkları anlamına gelmeyebilir. Çünkü rasyonellik kültüre, çevreye ve çağa göre değişen bir sorun haline gelmiştir. Bu ekonomik hareketlerde ekonomik insan kavramına itirazlar olsa da bu itirazlar psikolojik, duygusal veya genel yönleri yansıtmayabilir. Bu çalışmada Adam Smith'in homoeconomicus kavramının uygulanabilirliği ve Aydın ili Efeler ilçesinde yaşayan bireylerin rasyonel yönelimleri incelenmiştir. Bu çerçevede 292.716 birey dikkate alındığında bu anket için gerekli örneklem büyüklüğü 384 olarak belirlenmiştir. Ayrıca çalışmada güven aralığı %95 ve hata payı %5 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Adam Smith was one of the greatest philosophers of the Scottish Enlightenment. His most important work in the field of economics being accepted as a science is“The Wealth of Nations”published in 1776. In addition to being the founder of modern economics, he is considered the most important advocate of the Scottish Enlightenment and Moral Emotionalism. Although homoeconomicus, one of the basic concepts of classical economics, forms the basis of neoclassical economics; The reflection of the concept of homoeconomicus in socialist economics, Keynesian economics and Monoterist Economics is also seen. The fact that the concept of homoeconomicus is related to individual rationality may not mean that individuals act rationally in the face of general laws. Because rationality has become a problem that changes according to culture, environment and era. Although there are objections to the concept of economic man in these economic movements, these objections may not reflect psychological, emotional or general aspects. In this context, considering the 292,716 individuals subject to the study, the required sample size for the survey was determined as 384 people. In addition, the confidence interval was accepted as 95% and the margin of error was 5% in the study.