Yemen'de yargının bağımsızlığı ilkesi
Principle of judicial independence in Yemen
- Tez No: 699981
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA SÜZGÜN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Hukuk devletlerinde yargının diğer erklerden bağımsız ve tarafsız olmasının gerekliliği hemen hemen tüm dünyada kabul görmüş bir düşüncedir. Özellikle çoğulcu demokrasilerde vazgeçilmez olarak kabul edilen en önemli ilkelerden biri olan yargının bağımsız ve tarafsız olması gerekliliği aynı zamanda devletlerin siyasi, sosyo-kültürel ve ekonomik konulardaki gelişme seviyelerini de belirlemede bir ölçüt olarak kullanılabilmektedir. Türkiye ve Yemen'de yargının bağımsızlığı anayasal düzeyde bir ilke olarak kabul edilirken, uygulamada yargının bağımsız olduğunu söylemek zor görünmektedir. Buna göre bu çalışmada öncelikle yargı bağımsızlığının tanımı yapılacak, ardından Yemen yargı hiyerarşisi ele alınacak ve sonuç bölümünde gerekli önerilerde bulunulacaktır. Hukuksal düzlemde son derece önemli olan yargı bağımsızlığının Yemen'deki izdüşümü ele alınacak olan bu çalışmada, ilk olarak yargı bağımsızlığı, yargı bağımsızlığının içeriği ve korunması konuları incelenmiş, ikinci bölümde ise Yemen devletinin yapısı, Yemen'de Hukuk Devleti ve Kuvvetler ayrılığı ilkeleri çok boyutlu olarak ele alınarak bir sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The necessity for the judiciary to be independent and impartial from other powers in states of law is a thought accepted almost all over the world. The necessity of the judiciary to be independent and impartial, which is one of the most important principles accepted as indispensable especially in pluralist democracies, can also be used as a criterion in determining the level of development of states in political, socio-cultural and economic matters. While the independence of the judiciary is accepted as a principle at the constitutional level in Turkey and Yemen, it seems difficult to say that the judiciary is independent in practice. Accordingly, in this study, firstly, the definition of judicial independence will be made, then the Yemeni judicial hierarchy will be discussed and necessary suggestions will be made in the conclusion part. In this study, which will examine the projection of the independence of the judiciary in Yemen, which is extremely important in the legal plane, firstly, the issues of judicial independence, the content and protection of judicial independence are examined, and in the second part, the structure of the Yemeni state, the rule of law in Yemen and the principles of separation of powers are examined in a multidimensional way. considered and a conclusion was reached.