Hemodiyaliz tedavisi alan hastaların fonksiyonel konstipasyon durumlarının değerlendirilmesi
The evaluation of functional constipation in patients who receive hemodialysis treatment
- Tez No: 700053
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM OVAYOLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırma hemodiyaliz tedavisi alan hastaların fonksiyonel konstipasyon durumunu değerlendirmek amacıyla bir hemodiyaliz ünitesinde tedavi alan 60 hasta ile tanımlayıcı olarak yapıldı. Çalışma öncesi etik kuruldan, hemodiyaliz ünitesinden ve hastalardan izin alındı. Araştırmanın verileri; Soru Formu, Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği ve Bristol Dışkılama Skalası ile toplandı. Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği; üç alt boyuttan oluşan, toplam puanı 0-73 arasında değişen ve puan arttıkça konstipasyonun ciddiyetinin de arttığını gösteren bir ölçüm aracıdır. Bristol Dışkılama Skalası ise gaitayı yedi formda (tip 1 ve 2; konstipasyon, tip 3 ve 4; normal, tip 5,6,7; diyare) kategorize etmeyi amaçlayan bir skaladır. Verilerin değerlendirilmesinde; Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Pearson Ki-kare testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the descriptive study was to evaluate the case of functional constipation in 60 patients receiving hemodialysis treatment in a hemodialysis unit. the consents of the patients and the approval from the ethical committee and the hemodialysis Unit were obtained prior to the study. The data of the study were collected via the survey, Constipation Severity Scale, and Bristol Stool Form Scale. The Constipation Severity Scale is a measurement tool that consists of three subscales and its total score ranges from 0 to 73. Increase in scores correlates with the severity of constipation. The Bristol Stool Form Scale is designed to classify the form of stool into seven categories (type 1 and 2: Constipation, type 3 and 4: Normal, type 5,6,7: Diarrhea). Mann Whitney U, Kruskal Wallis and Pearson's chi-squared tests were used to evaluate the data.