İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı Mert ve Erikli göllerindeki su samuru (Lutra lutra L.)'nun populasyon durumu
Igneada Longoz Forest National Park lakes of Mert and Erikli population status of the otter (Lutra lutra L.)
- Tez No: 700052
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAĞDAN BAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı Mert ve Erikli Göllerindeki Su Samuru (Lutra lutra L.) populasyon durumunun tespiti çalışmasıdır. Mayıs 2019- Mayıs 2021 tarihleri arasında periyodik olarak her ay yapılan arazi çalışmalarıyla gerçekleştirilmiştir. Mert ve Erikli göllerinde göl ekosistemi boyunca hatboyu yürünerek Su samuruna ait dolaylı gözlem belirtileri (dışkı, ayak izi ses, kıl, yeme-ısırma, yuva yeri gibi iz belirtiler) aranmıştır. Bu gözlemler sonucunda türe ait belirtilere rastlanamamıştır. Ayrıca tez süresince yörede bulunan çobanların ve avcıların bu çalışmadan önce türü gördüğü alanlar dikkate alınıp bu bilgiler ışığında, belirlenen mevkilere 6 fotokapan kurulmuştur. Kurulan fotokapanlarda ise Su samuruna rastlanılmamıştır. Su samurunun doğrudan gözle görülmesi için Mert Gölü'nde kano ile Erikli Gölü'nde göle hakim iki noktadan teleskop ve dürbün ile gözlemler yapılmıştır. Mert Gölünde gece ve sabahın erken saatlerinde de türün habitatında gözlemlenebilmesi için çadırlı kamp şeklinde araziler yapılmıştır. Yapılan bu çalışma sonucunda her iki gölde de Su samurunun sıklıkla görüldüğü Mert Gölünde 14, Erikli Gölünde 8 nokta belirlenip bu noktalar harita üzerinde konumlandırılmış ve Su samurunun göllerdeki populasyon durumu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is the determination of the otter (Lutra lutra L.) population status in Mert and Erikli Lakes in İğneada Longoz Forests National Park. It was carried out via periodical field studies every month between May 2019 and May 2021. In Mert and Erikli lakes, indirect observation signs of otters (feces, footprints, sound, hair, eating-biting, nesting signs) were searched by walking along the lake ecosystem. As a result of these observations, no signs of the species were found. In addition, bearing the areas where the local shepherds and hunters in the region saw the species before this study during the thesis in mind, 6 camera traps were set up in the determined locations in the light of this information. No otters were found in the established photo traps. In order to see the otter directly, observations were made on a canoe in Lake Mert and with telescopes and binoculars from two particular locations overlooking the lake in Lake Erikli. In Mert Lake, tented camps were built so that the species could be observed in its habitat at night and in the early morning hours. This study shows that otters are often encountered with in both lakes. The number of locations where otters are detected is 14 in Lake Mert and 8 in Lake Erikli, and these locations are all marked on the map,and the population status of otters in the lakes was defined.