1740-1891 yıllarında suudların siyasi ve sosyal yapısı
Political and social structure of the sauds in 1740-1891
- Tez No: 700057
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUHA OĞUZ BAYTİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalışmamızda Muhammed bin Abdülvehhab tarafından oluşturulan Vehhabilik hareketinin de katkılarıyla gerçekleşen Birinci ve İkinci Suudi Devletlerinin kuruluş, yükselme ve çöküş süreçleri detaylı olarak ele alınmıştır. Temeli 18. yüzyıla dayanan Vehhabilik hareketi, tamamını Arapların oluşturduğu bir toplumda ortaya çıkan dini, siyasi, sosyal ve tarihi temelleri bulunan bir olaydır. Bu çalışmamızda Birinci ve İkinci Suudi Devletlerinin geçirdiği süreçlerin yanı sıra vehhabilik hareketinin de doğuşu, dayandığı temeller, yayılması ve ortadan kaldırılması süreçleri boyunca gösterdiği ilerlemeler ele alınmıştır. Çalışmamızın ilk bölümünde Suudlar ve Vehhabilik Hareketi ile ilgili bilgiler verilmiş, Birinci Suud Devletinin kuruluş, yükselme ve çöküş süreçleri ayrıntılarıyla birlikte ele alınmıştır. Vehhabiliğin bu süreçlerdeki rolüne değinilirken Osmanlı Devleti ve Mısır Valisi Mehmed Ali Paşa'nın bu süreçteki etkin rollerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise İkinci Suud Devleti'nin kuruluşundan yıkılışına kadar olan süre boyunca yaşanan olaylar, Osmanlı Devleti ve İngiltere ile olan ilişkileri ve Mehmed Ali Paşa'nın bölgedeki faaliyetleri detaylı olarak anlatılmıştır. Yabancı kaynaklardan alınan alıntılar tarafımdan Türkçe'ye çevirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, the establishment, rise and collapse processes of the First and Second Saudi States, which were realized with the contributions of the Wahhabism movement formed by Mohammed bin Abdulvehhab, are discussed in detail. The Wahhabism movement, which dates back to the 18th century, is an event with religious, political, social and historical foundations that emerged in a society composed entirely of Arabs. In this study, in addition to the processes of the First and Second Saudi States, the birth of the Wahhabism movement, the foundations on which it is based, its progress during the spread and elimination processes are discussed. In the first part of our study, information about the Saudis and the Wahhabism Movement is given, and the establishment, rise and collapse processes of the First Saudi State are discussed in detail. While mentioning the role of Wahhabism in these processes, the effective roles of the Ottoman State and Egyptian Governor Mehmet Ali Pasha in this process are mentioned. In the second part, the events experienced during the period from the establishment of the Second Saudi State to its collapse, its relations with the Ottoman State and England, and the activities of Mehmet Ali Pasha in the region are explained in detail. Quotations taken from foreign sources have been translated into Turkish by me.