İslâm hukukuna göre intihar ve ötanazi
Suicide and euthanasia according to Islâmic law
  1. Tez No: 700074
  2. Yazar: İLYAS SİVRİDAŞDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
“İslâm Hukukuna Göre İntihar ve Ötanazi”adlı tez çalışmamız, İslâm hukukuna göre intihar ve ötanazinin durumunun ne olduğunun incelendiği iki ana başlıktan meydana gelmektedir. İlk bölümde intiharın anlamı, sebepleri ve çeşitleri üzerinde durulmuştur. İntiharın önlenebilmesinde önem arz eden bazı kavramlar ele alınmıştır. Canın korunması ilkesi kapsamında İslâm'ın insan hayatına verdiği değere vurgu yapılmıştır. İslâm hukukuna göre intiharın hükmü, ayetler ve hadisler çerçevesinde ortaya konulmuştur. İntihar eden kişinin cenaze namazı hakkındaki hüküm ayrıca ele alınmıştır. Son olarak İslâm'dan önceki semavi dinlerin intihara bakışı incelenmiştir. İkinci bölümde, ötanazi kavramı ve ötanazinin uygulamalardan kaynaklanan çeşitleri ayrı ayrı ele alınmıştır. Çalışmada ötanazi hakkındaki farklı yaklaşımlara yer verilmiştir. Yaşama ve ölme hakkı terimleri, hak kavramı çerçevesinde değerlendirilmiştir. Daha sonra ötanazi uygulamalarında hastanın, hasta yakınlarının ve sağlık personellerinin sorumluluklarına değinilmiştir. İslâm hukukuna göre ötanazinin hukuki durumunun ne olduğu ayetler ve hadisler çerçevesinde ortaya konulmuştur. Çalışmada son olarak İslâm'dan önceki semavi dinlerin ötanaziye yaklaşımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our thesis named“Suicide and Euthanasia According to Islamic Law”consists of two main topics that examine the status of suicide and euthanasia according to Islamic law. In the first part, the meaning, causes and types of suicide are emphasized. Some concepts that are important in preventing suicide are discussed. Within the scope of the principle of protection of life, the value Islam attaches to human life is emphasized. According to Islamic law, the provision of suicide is revealed within the framework of verses and hadiths. The provision regarding the funeral prayer of the person who committed suicide is also discussed. Finally, the view of the monotheistic religions before Islam towards suicide is examined. In the second part, the concept of euthanasia and the types of euthanasia arising from practices are discussed in the same way. Different approaches to euthanasia are included in the study. The terms of the right to live and die is evaluated within the framework of the concept of right. Then, the responsibilities of the patient, patient relatives and medical officials in practices are mentioned. According to Islamic law, the legal status of euthanasia is revealed within the framework of verses and hadiths. Finally, the approaches of the monotheistic religions before Islam to euthanasia were examined in the study.