İslam Hukukuna göre vasiyet
  1. Tez No: 41265
  2. Yazar: NECDET ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
m ÖZE T Hayatın bir ucu doğum diğer ucu da ölümdür. Vasiyet etmek ölüme bağlı bir tasarruftur. Kişinin gerek Allah'a ve gerekse insanlara karşı bir takım sorumlulukları vardır. Bazen sadece kendisinin bildiği, yakınlarının bile haberdar olmadığı borçlan olabilir. Bazen de böyle bir borcu olmadığı halde, yapmış olduğu iyiliklerini artırarak iyi bir kul olabilmek için, malının bir kısmım muhtaç durumdaki insanlara veya toplum yararına harcamak isteyebilir. Bu istek, kişinin hayır yapma arzusundan doğar. Ama bu borçları ödemek ve arzu edilenleri gerçekleştirmek, ölüm geldiği zaman mümkün olmamaktadır. Neticede bu insanlar mallan olduğu halde arzu ettikleri hayırlı işleri yapamamak ve üzerlerinde olan bir takım borçlan ödeyememek gibi müşkil bir durumla karşılaşmaktadırlar. îşte böylesi durumlarda bu kişilerin vasiyet etmeleri, onlar için bir çare olmaktadır. Çünkü arzu ettikleri şeylerin, ölümden sonra gerçekleştirilmesi fırsatı doğmaktadır. Görüldüğü gibi vasiyet, vasiyet eden kimse için, iyilik yapmak ve faydalı olmaktan dolayı huzur bulma, dînî yönden tatmin olma, psikolojik açıdan rahatlama sebebidir. Vasiyet edilen bakımından da dayanışma, yardım görme demektir. Böylece, vasiyet yolu ile toplum yaran ön plana çıkmaktadır. Konunun bu önemini dikkate alarak araştırmamızda vasiyeti inceledik. İslâm hukuku içindeki yerini, farklı mezhebler ve görüşler ile ortaya koymaya çalıştık. Aynı zamanda Türk Medeni Kanunu'ndaki vasiyet ile karşılaştırmalar yaptık. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde önce vasiyetle ilgili genel bilgilere yer verdik. Vasiyetin tarihçesi, meşruluğu ve hükmünü anlattık. Daha sonra İslâm hukuku ve Türk Medeni Kanunu'na göre vasiyetin çeşitleri ve şekilleri hakkında bilgiler verdik. Son olarak da vasiyetin yapılışı ve yerine getirilişi ile ilgili olan hususları ele aldık. Araştırmanın ikinci bölümünde önce vasiyette aranan şartlan inceledik. Çünkü vasiyette; vasiyet eden, kendisine vasiyet edilen ve kendisi vasiyet edilen şeylerde bazı şartlar aranmaktadır. îşte bu şartların neler olduğunu açıklamaya çalıştık. Daha sonra vasiyetin miktarı hakkında bilgi verdik. Vasiyetin miktarı İslâm hukukuna göre terekenin üçte biri ile sınırlıdır. Türk Medeni Kanunu'na göre ise; mahfuz hisseli mîrasçıları olmayan bir kişi, bütün malını vasiyet yolu ile harcayabilmektedir. Tezin son bölümünde ise, önce vasiyetten dönmek ve vasiyetin batıl olması konulan işlendi. Ardından ölüm hastalığında yapılan teberruların hükmü üzerinde duruldu. Son olarak da vasî konusu ele alındı. Burada da vasî hakkında kısaca bilgiler verildi.
Özet (Çeviri)
rv A BS TRA C T One end of life is birth and the other end is death. Testamentary disposition is one's death related right of disposing his possesions. A person has certain responsibilities towards both Allah and humanbeings. He migth sometimes have run into debts that only he himself can knows an not even his immediate relatives are aware of, or, although he has not run into any such debts and in order to be a good man by incereasing his good deeds, he might sometimes wish to spend certain portion of his possessions to the benefit of needy people or for a social cause. Such a wish arises from a person's tendency of making good deeds. But settlement of such debts and realization of desires would not be possible as death reaches. Such people would, after all, meet such unwanted difficulties as not to be able to make good deeds, or not to be able to settle their debts, though they want to and not with standing their possessions. Making a will in such cases would thus be a remedy for them, for, this offers them the opparturrity to realize their desires after death. Testament would apparently be, for the testator, a cause of tranquility as a result of doing good and helping the needy as well as feeling a piously ease of heart and enjoying a spiritual relief, while it means solidarity and aid for the devise. Thus, puplic profit is, by way of testacy, appearing in the foreground. We studied testament in our research taking into consideration the importance of the subject. We tried to put down its place in Islamic law through different sects and thoughts and at the same time, made comparisons with the testament in Turkish Civil Code. This study is composed of 3 sections: In the first section, we first gave place to general information related to testament and explained the short history, legality and judgement of it. We then gave information regarding to types and forms of testament according Islamic law and Turkish Civil Code. And we finally discussed matters concerned with making and fulfillment of testament. In the second section, we first studied prerequisities of a testament, for, in a testament, certain conditions are looked for in each of the legator, the legatee and the legacy. We tried to explain these preconditions and later presented information regarding the amount of testemant which is limited by one third of legacy in Islamic law, whereas, a person who has no heirs with legal position can distribute, according to Turkish Civil Code, all his possessions by way of testament. And in the third and final section, we first studied withdrawal from and nullify of a testament, then, mentioned the judgement of donations made in the death bed and finally discussed the subject of tutorship by giving brief information about it.