Aspiratör, ultrasonik aspiratör, bistüri, mikromakas, CO2 laser, YAG laser ve bipolar koagülasyonun domuz serebral nöral dokularında meydana getirdiği etkilerin ışık, elektron mikroskop ve biyokimyasal olarak incelenmesi
- Tez No: 70009
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN HACIYAKUPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Teknolojik ilerlemeye paralel olarak nörolojik hastalıkların teşhisinde ve özellikle tedavisine yönelik cerrahi tekniklerde, önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Operasyon esnasında normal dokulara Zarar vermemek için bir çok cerrahi alet geliştirilmiştir. Yüksek frekanslı akımla kesici özellik kazanan elektro-cerrahi-aletler, termal bıçak, plasma skalpel, mikro bisturiler, C02 laser, YAG laser, bipolar koagfilasyon, ultrasonik aspiratör beyin dokusunda mümkün olduğu kadar az travma meydana getirmek amacı için kullanılmıştır. Çalışmamızın amacı: Aspiratör, bisturi, mikromakas, C02 laser, YAG laser, ultrasonik aspiratör, bipolar koagülasyonun domuz serebral korteksinde meydana getirdiği ultrastrüktürel ve biyokimyasal değişikliklerin incelenmesi sonucu normal domuz serebral korteksinde en az lezyon yapan cerrahi enstrümanın tespit edilmesidir. Bu gaye için lezyon oluşturulan domuz serebral korteksinin ultrastrüktürel yapısını ışık ve elektron mikroskobu ile inceledik. Düzelmekte olan dokunun fonksiyonlarını biyokimyasal düzeyde araştırmak için hücre zar metabolizmasının en önemli enzimi olan ATPase aktiviteleri tayini ile değerlendirdik. Tahrip olan beyin dokusunda açığa çıkarak vasküler yapıyı ve beyin dokusunu tahrip etme özelliğine sahip arakidonik asit ürünleri; süper-oksit anyonları ve hidroksi radikalleri hakkında bilgileri SOD seviyelerini tayin ederek elde ettik. Aspiratör, bisturi, mikromakas, YAG laser, C02 laser, ultrasonik aspiratör, bipolar koagülasyonla elde ettiğimiz bulgular normal beyin dokusu ile ve griplar arasındaki farklılıklar istatistiksel olarak değerlendirilerek kıyaslandı. Anahtar Kelimeler; Cerrahi aletler, superoksit dismutaz, ATPaz, ultrastrüktürel, serebral doku harabiyeti.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Examination of the Affects of Aspirators, Ultrasonic Aspirator, Scalpel, Microscissors, C02 Laser, YAG Laser and Bipolar Coagulation on the Pig Cerebral Neural Tissues With the Light, Electron Microscope and on the Biochemical Basis. Parallel to the development of technology there are significant changes in the diagnostic and surgical technics of the neurological disorders. Lots of surgical devices have been developed not to damage the normal brain tissue during operation. The thermal knife, plasma scalpel, microscalpels, CO2 laser, YAG laser, bipolar coagulator and the ultrasonic aspirators are used to make minimal damage to the normal brain tissue. The aim of our study is; to show the ultrastructural and biochemical differences in the pig cerebral cortex by using the aspirator, scalpel, microscissors, CO2 laser, YAG laser, ultrasonic aspirator and the bipolar coagulator. As a result of this study we want to determine the enstrument which makes the least damage to the normal pig cerebral cortex, We examined the ultra-structure of the pig cerebral cortex with the electron and the light microscope. We measured the ATP ase activity in the cell membrane to investigate the functions of the healing tissue on the biochemical basis. The arachidonik acid derivers; superoxide anyons and the hidroxi radicals destroy the vasculer and the paranchimal tissue of the damaged brain. We measured the SOD levels of these molecules. VIIIn our study we compared the results of the examinations with the aspirator, scalpel, microscissors, YAG laser, C02 laser, ultrasonic aspirator, and the bipolar coagulation statistically between the normal brain tissue and the control groups. Key words : Surgical enstrumants, superoxide dismutase, ATP ase,ultra-structurel, cerebral tissue damage. VIII