İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Büyükçekmece Yerleşkesi'nin heyelan sorununun mikrotremor metodları ile incelenmesi
Investigation of landslide problem of Istanbul University-Cerrahpaşa Buyukçekmece Campus by microtremor methods
- Tez No: 700112
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM OĞUZ ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma kapsamında inceleme alanının heyelan durumunun belirlenebilmesi için mikrotremör yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada, Geopsy programıyla değerlendirilen mikrotremor verilerinden elde edilen H/V eğrileri SESAME kriterleri ile değerlendirilmiştir. 25 noktada güvenilir zemin hakim frekansı elde edilmiştir. Ölçümlerin ölçme aralığı yaklaşık 20 metre olup her noktada yaklaşık 20 dakika ölçüm alınmıştır. İncelenen alanın tamamı için zemin hakim titreşim periyotları hesaplanmıştır. H/V eğrileri harita üzerine yerleştirilmiş ve yorumlanmıştır. Sonuç kısmında elde edilen veriler ve heyelan durumu kapsamlı bir şekilde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, H/V curves obtained from microtremor data are evaluated with Geopsy program based on the SESAME criteria.Reliable ground dominant frequencies were obtained at 25 points. The distance between the measurements points is approximately 20 meters, and measurements were taken at each point for approximately 20 minutes. H/V curves are placed on the map and interpreted. In the conclusion part, the data obtained and the landslide situation are explained in detail.