Banka müşterilerinin müşteri segmentasyonuna göre finansal okuryazarlık düzeylerinin ölçülmesi
Measuring financial literacy levels of bank customers according to customer segmentation
  1. Tez No: 700111
  2. Yazar: ÖZGE KÜBRA TATLIDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE MEDER ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada bankaların potansiyel müşteri gruplarının sınıflandırılarak finansal okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi ve faktör gruplarının katılımcıların demografik özeliklerine göre finansal okuryazarlık faktörleri arasında farklılıkların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu sebeple çalışmamıza Denizli ili Honaz ilçesinde bulunan banka müşteri grupları üzerinde bir anket çalışması uygulanmıştır. Bu tez çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde finansal okuryazarlık kavramı ve önemi ele alınmıştır. İkinci bölümde ise finansal okuryazarlık ile yapılan çalışmalar ve bunların sonuçları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise katılımcıların demografik özellikleri, finansal okuryazarlık anket soruların değerlendirilmesi ve yorumlaması yapılmıştır. Katılımcıların anket sonuçlarına göre demografik özellikleri ile müşteri gruplarına göre yapılan analiz sonuçları belirlediğimiz faktör yüklerimizle karşılaştırılmış ve müşteri grupları ve demografik özeliklerin faktörle arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to measure the financial literacy levels of the banks by classifying the potential customer groups and to determine the differences between the financial literacy factors of the factor groups according to the demographic characteristics of the participants. For this reason, a survey study was applied to bank customer groups in Honaz district of Denizli province. This thesis consists of three parts. In the first chapter, the concept of financial literacy and its importance are discussed. In the second part, studies with financial literacy and their results are examined. In the third part, the demographic characteristics of the participants, the evaluation and interpretation of the financial literacy survey questions are made. The analysis results were compared with the factor loads according to the survey results. We determined the demographic characteristics of the participants according to the customer groups. Finally it was revealed that there was a significant relationship between the customer groups and demographic characteristics and the factor.