Yüzen veya uç kazıklı radye temelin davranışının üç boyutlu sonlu elemanlar yöntemi ile incelenmesi
Investigation of the behavior of floating or end piled raft foundations by three dimensional finite element method
- Tez No: 700132
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL ŞADOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dünyada her geçen gün insan nüfusu artmaktadır. İnsan nüfusunun artmasıyla ve insanların kentselleşmesinden dolayı barınma ihtiyacı da artmaktadır. Barınma ihtiyacının artmasından kaynaklı binaların kat sayıları da artış göstermektedir. Türkiye'de zemin yapısından kaynaklı kat sayılarının artmasından dolayı yapı zemin etkileşimi önemli bir problem olmuştur. Bu yüzden temel sistemi için derin temeller tercih edilmektedir. Derin temel türlerinden kazıklı temeller yapı yüklerinin yüzeysel temel ile taşınamadığı durumlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Kazıklı radye temeller, kazık ve radyenin yük taşıma kapasitelerini birleştiren bir temel sistemi. Üç boyutlu sonlu eleman yöntemiyle, okul amaçlı kullanılacak betonarme üst yapının, kazıklı radye temelin ve temel zemininin numerik modelleri oluşturulmuştur. Yapılan modelde, okul için kullanılacak betonarme üst yapının uç ve yüzen kazığa göre kazıklı radye temelin davranışı incelenmiştir. Yapı ilk durumda 20 m derinliği ele alınan zeminde yüzen kazık (11 m kum 9m kaya) olarak modellenmiş ikinci durumda ise uç kazık (8 m kum 12 m kaya) olarak modellenmiştir. Kolon, kiriş ve döşeme yükleri ve malzeme özellikleri belirleyerek Plaxis 3D programıyla analizler yapılmıştır. Nümerik analizlerin sonuçlarından, zemin türünün daha sağlam bir ana kaya olduğunda kazıkların yük taşıma oranlarının yüksek olduğu dinamik ve statik durumda farkına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The human population is increasing day by day in the world. With the increase in the human population and the urbanization of people, the need for shelter also increases. Due to increase in the need for shelter, the number of floors of the buildings also increases. Building-soil interaction has become an important problem in Turkey due to the increase in the number of floors due to the soil structure. Therefore, deep foundations are preferred for the foundation system. Pile foundations, one of the deep foundation types, are frequently used when the structural loads cannot be carried by the shallow foundation. Pile raft foundations are a foundation system that combines the load-bearing capacities of pile and raft. With the three-dimensional finite element method, numerical models of the reinforced concrete superstructure, piled raft foundation and foundation soil to be used for school purposes were created. In the model, the behavior of the piled raft foundation with respect to the end and floating piles of the reinforced concrete superstructure to be used for the school was investigated. In the first case, the structure was modeled as a floating pile (11 m sand 9 m rock) in the soil at a depth of 20 m, and in the second case it was modeled as an end pile (8 m sand 12 m rock). Analyzes were made with the Plaxis 3D program by determining the column, beam and slab loads and material properties. From the results of the numerical analysis, it was noticed that the load bearing ratios of the piles are high in the dynamic and static situations when the soil type is a strong bedrock.