Obez ve obez olmayan gebelerde maternalve umblikal kord kanında steroid hormon profil testleri ve oksidatif stres parametrelerinin araştırılması
Investigating steroid hormone profile tests and oxidative stressparameters in the maternal and umblical cord blood of obese and non-obese pregnant
  1. Tez No: 700133
  2. Yazar: GAMZE GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. CEYLAN BAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Amaç: Obezite sağlığı bozacak seviyede vücutta anormal veya aşırı yağ birikmesidir. En riskli on hastalıktan biridir. Gebelik boyunca ve doğumda obez olan anneler antenatal, intrapartum, postpartum ve neonatal komplikasyonlar açısından önemli risk altındadır. Çalışmamızdaki amacımız obez ve obez olmayan gebelerde maternal ve umblikal kord kanında steroid hormon profil testleri ve oksidatif stres parametrelerinin araştırmaktır. Materyal-Metot: Otuz beş obez olmayan, otuz obez gebenin maternal ve kordon kanından birer adet serum birer adet tam kan numunesi alınmıştır. Annelerin maternal kanları doğum için yatışı yapıldığında, kord kanları ise fetüsün doğumundan hemen sonra alınmıştır. Elde edilen numunlerde steroid hormon profil testleri ve oksidatif stres parametreleri çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Obesity is the abnormal or excessive accumulation of fat in the body at a level that disrupts health. It is one of the ten most risky diseases. Mothers who are obese during pregnancy and at birth are at significant risk for antenatal, intrapartum, postpartum and neonatal complications. Our aim in our study is to investigate steroid hormone profile tests and oxidative stress parameters in maternal and umbilical cord blood of obese and non-obese pregnant women. Material-Method: One serum and one whole blood samples were taken from thirty obese and thirty-five non-obese pregnants' maternal and cord blood. Maternal blood of mothers was taken when admitted for delivery, and cord blood was taken immediately after the birth of the fetus. Steroid hormone profile tests and oxidative stress parameters were studied in the obtained samples.