International relations of the Confederation of Progressive Trade Unions of Turkey in the globalization process
Küreselleşme sürecinde Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun uluslararası ilişkileri
  1. Tez No: 700137
  2. Yazar: HIFZULLAH ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YILMAZ UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Küreselleşme süreci birçok örgütü etkilediği gibi sendikaları da çeşitli açılardan etkilemiştir. Bir yandan neoliberal politikaların (özelleştirme, yerelleştirme, liberalleştirme, vd.), diğer yandan ise teknolojik gelişmelerin ortaya çıkardığı sorunlar bu süreçte sendikaların önemli oranda güç kaybı yaşamasına (üye sayısında düşüş, toplumsal ve politik güç kaybı, vd.) neden olmuştur. Sendikalar, bu süreçte ortaya çıkan sorunlarla baş edebilmek için yeniden canlanma politikaları kapsamında bazı stratejiler geliştirmişlerdir. Bu stratejilerden en önemlilerinden biri de uluslararası dayanışmadır. Fakat sermayenin küresel ölçekte hareket ediyor olması, sendikalar açısından uluslararası dayanışmayı bir tercih meselesi olmaktan çıkartarak bir zorunluluk haline getirmiştir. Bu tez çalışması bir sendikayı seçerek, küreselleşme sürecinin sendika üzerindeki etkisini bir etkinlik alanı üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) örnek olay olarak seçilmiş, küreselleşme sürecinde en yoğun dönüşümün gözlemleneceği uluslararası ilişkiler alanı ise araştırmanın örneklemi olarak seçilmiştir. Tez çalışmasının konusu, küreselleşme sürecinin Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (DİSK) uluslararası ilişkileri üzerindeki etkisini incelemektir. Bu doğrultuda, DİSK'in özellikle 1980 sonrasında uluslararası ilişkileri 1) Uluslararası sorunlar karşısında DİSK'in tutumu, 2) Uluslararası sendikalarla ilişkiler, 3) Türkiye'nin AB Üyeliği sürecinde DİSK'in tutumu olmak üzere üç ana parametre üzerinden incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman incelemesi yöntemi kullanılarak, içerik analizi yapılmıştır. Araştırmada şu sonuçlara ulaşılmıştır. DİSK ne küreselleşmeyi küçümseyen küreselleşme karşıtları ne de küreselleşmeyi yücelten aşırı küreselleşmeciler benzeri bir anlayıştan uzaktır. DİSK, küreselleşme sürecini reddetmemiş, küreselleşme sürecinde kuruluş felsefesini değiştirmemiş, ancak küreselleşmenin ortaya çıkardığı zorunluluklardan dolayı uluslararası ilişkilerini geliştirmiştir. DİSK'in uluslararası ilişkilerinin gelişmesinde etkili olan bir diğer etken ise Türkiye'nin AB üyelik sürecidir.
Özet (Çeviri)
The globalization process has affected many organizations as well as trade unions in various aspects. On the one hand, there were issues caused by neoliberal policies (privatization, localization, liberalization, etc.), on the other hand technological developments caused significant loss of power (decline in the number of members, loss of social and political power, etc.) in trade unions in this process. In order to cope with these problems, trade unions have developed some strategies within the revival policies. One of the most important of them is international solidarity. Due to the free flow of capital on a global scale, international solidarity has become a requirement rather than the preference of trade unions. This thesis aims to examine the effects of globalization on trade unions through a case study. For this purpose, the Confederation of Progressive Trade Unions of Turkey (DİSK) was chosen as a case study, and the field of international relations, assumed to have the most intense transformation in the globalization process, was chosen as a sample of the research. The thesis study examines the impact of the globalization process on the international relations of the DİSK. In this context, the DİSK's international relations, especially after 1980, were examined on three main parameters: 1) The attitude of DİSK towards international conflicts, 2) The relations with international trade unions, 3) the DİSK's attitude in the process of Turkey's European Union (EU) membership. In the research, content analysis was carried out by using the document review method as a qualitative research method. As a result, these are the findings of the thesis. The DİSK is neither an anti-globalizer who underestimates globalization nor a pro-globalizer which glorifies of globalization. The DİSK has not rejected the globalization process and has not modified its founding philosophy during the globalization period but has developed its international relations due to the necessities of globalization. Lastly, the Turkey's EU membership process has enhanced DİSK's international relations.