Koroner arter bypass greftleme cerrahisi geçiren hastalarda serum endokan seviyesinin postoperatif komplikasyonlarla ilişkisi
Relationship of serum endocan level with postoperative complications in patients underwent coronary artery bypass graft surgery
- Tez No: 700136
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KARAYOL AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Koroner arter bypass greftleme cerrahisi uygulanan hastalarda serum endokan seviyesi ile hastaların yoğun bakım takiplerinde gelişen komplikasyonlar ve mortaliteleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve metod: Bu çalışma Haziran 2019-Ocak 2020 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nda elektif olarak koroner arter bypass greftleme cerrahisi geçiren 41 hastada uygulandı. Hastalardan anestezi indüksiyonu öncesi, ameliyat sonrası yoğun bakıma alınmadan önce ve ameliyat sonrası 72. saatte olmak üzere 3 kez kan alındı. Ameliyat sonrası koroner yoğun bakım ünitesinde takip edilen hastaların vazopressör ihtiyacı ve mekanik ventilatör ihtiyacı olan süre, ekstübasyon saati, yoğun bakımda kaldıkları gün sayısı ve takiplerinde gelişen komplikasyonlar kaydedildi. Bulgular: Hastaların 36'sı erkek (%87,8), 5'i kadındı (%12,2). Hastaların yaşları 41-74 arasında olup ortalama yaş 60,58±9,81 yıl olarak saptandı. Hastaların ortalama kardiyopulmoner bypass süreleri 134,8±57,1 dakika olup, ortalama cross klemp süreleri ise 61,7±23,9 dakikaydı. Hastalar ameliyat sonrası yoğun bakımda ortalama 5,95±6,39 gün takip edilmiş olup, medyan değer 4 gündü. Hastaların yoğun bakım takiplerinde; % 41,5 (n: 17)' inde komplikasyon gelişmiştir. Takipleri sırasında onbir hastanın (%26,8) re-operasyon ihtiyacı olmuş, beş hasta (% 12,2) renal replasman tedavisine alınmış, yedi hastada (%17,1) pnömoni gelişmiş, beş hastada (%12,2) nörolojik komplikasyon görülmüştür. Takipleri sırasında on hastada (%24,4) iskemik hepatit, bir hastada (%2,4) cerrahi işlem gerektiren gastrointestinal sistem komplikasyonu, bir hastada (%2,4) yara yeri enfeksiyonu, bir hastada (%2,4) akut solunum sıkıntısı sendromu, bir hastada (% 2,4) mediastinit, bir hastada (% 2,4) sepsis gelişmiştir. Takiplerinde ise 8 hasta (%19,5) eksitus olmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate relationship between serum endocan level and complications and mortality developed during ICU follow-up in patients underwent coronary artery bypass graft surgery. Material and method: The study was conducted on 41 patients underwent elective coronary artery bypass graft surgery at Anesthesiology and Reanimation Department of Erciyes University, Medicine School. Three blood samples were drawn from patients before anesthesia induction, before admission to ICU after surgery and on the hour 72 after surgery. In patients followed in coronary care unit after surgery, vasopressor need, time on mechanical ventilation, time of extubation, length of ICU stay (days) and complications were recorded. Results: Of the patients included, 36 (87.8%) were men while 5 (12.2%) were women. Mean age was 60.58±9.81 years ranging from 41 to 74 years. Mean duration of cardiopulmonary bypass was 134.8±57.1 minutes while mean duration of cross-clamp was 61.7±23.9 minutes. Mean length of ICU stay was 5.95±6.39 (median: 4 days) at postoperative period. During ICU follow-up, complication was developed in 17 patients (41.5%). Again, 11 patients (26.8%) required re-operation and 5 patients (12.2%) underwent renal replacement therapy while pneumonia was developed in 7 patients (17.1% and neurological complication was noted in 5 patients (12.2%). During follow-up, following complications were developed in the patients: ischemic hepatitis in 10 patients (24.4%), gastrointestinal system complication requiring surgery in one patient (2.4%), wound site infection in one patient (2.4%), acute respiratory distress syndrome in one patient (2.4%), mediastinitis in one patient (2.4%) and sepsis in one patient (2.4%). Eight patients (19.5%) died during follow-up.