Investigation of the effects of uncertainties of inflow hydrograph and dam breach geometry on outflow hydrograph
Giriş hidrografi ve baraj gedik geometrisinin belirsizliklerinin çıkış hidrografı üzerindeki etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 700142
  2. Yazar: NESLİHAN PINAR GÖDEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MELİH YANMAZ, DOÇ. DR. MELİH ÇALAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Mansaptaki taşkın hasarının ve maliyetlerinin doğru hesaplanması için hassas gedik çıkış hidrografı çok önemlidir. Detaylı taşkın yayılım modellemesi, girdi olarak gerçekçi bir gedik çıkış hidrografının kullanımına dayanmaktadır. Bu nedenle, gedik çıkış hidrografının doğru bir tanımı için kapsamlı modelleme gereklidir. Bu çalışmada, baraj gedik parametrelerinin ve giriş hidrografının pik gedik çıkış akımı debisi üzerindeki etkileri baraj yıkılma olasılık modeli kullanılarak değerlendirilmektedir. Froude benzerliği ile ölçeklendirilen deneysel bir modelin sayısal modeli HEC-RAS (5.0.7) programı kullanılarak geliştirilmiştir. Baraj gedik parametreleri ve giriş hidrografı ilgili literatürü göz önünde bulundurarak olasılık yoğunluk fonksiyonları (OYF) ile karakterize edilmiştir. Olasılık analizleri Monte Carlo benzeşimi kullanılarak McBreach (5.0.7) programı aracılığıyla yapılmıştır. Pik gedik çıkış akımı debileri için aşılma olasılığı eğrileri ve pik çıkış akımı debisi histogramları elde edilmiştir. Su kaynakları mühendisliğinde en yaygın olarak kullanılan istatistiksel dağılımların bu histogramlara uygunluğu test edilmiştir. Çalışma sonucunda, gedik taban kotunun belirsizliğinin, pik gedik çıkış debisini önemli ölçüde etkilemediği görülmüştür. Normal OYF ile karakterize edilen giriş hidrografı, daha geniş bir pik gedik çıkış debisi aralığını kapsar. Pik gedik çıkış debisi yaygın istatistiksel dağılımlar ile karakterize edilebilir.
Özet (Çeviri)
Precise breach outflow hydrograph is crucial for the accurate determination of the flood damage and cost at the downstream region. Precise flood inundation modeling is based on the use of a realistic breach outflow hydrograph as an input. Therefore, comprehensive modeling is essential for an accurate description of breach hydrograph. This study evaluates the effects of dam breach parameters and inflow hydrograph on the peak breach outflow utilizing a probabilistic dam breach model. An experimental model was scaled through Froude similarity, and the deterministic model was developed through HEC-RAS (5.0.7). Dam breach parameters and inflow hydrograph were characterized with probability density functions in accordance with related literature. Probabilistic analyses were conducted using Monte Carlo Simulation through McBreach (5.0.7). Exceedance probability curves and peak flow distribution histograms were obtained for the peak breach outflows, and statistical distributions most widely used in water resources engineering were fitted. The goodness of fit was tested for examination of their suitability. The study showed that the uncertainty of the final breach bottom elevation does not significantly affect the peak breach outflow. The inflow hydrograph characterized with normal Probability Density Function (PDF) covers a broader range of peak breach outflows. The probabilistic peak breach outflow can be characterized with the common extreme type distributions.