Flow cytometry ile glial tümörlerin biyolojik davranışının değerlendirilmesi
Flow cytometry in glial tumors
  1. Tez No: 70015
  2. Yazar: CELAL BAĞDATOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK DEDA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
5.ÖZET Flow sitometri solid tümörlerde DNA analizi için yıllardır kullanılan bir tekniktir. Ploidy ve proliferatif olarak aktivite flow sitometrik çalışmada elde edilen en önemli 2 bulgudur. Beyin tümörlerinde bir kaç tane histolojik grade' leme sistemi kullanılmaktadır. Ancak bunlardan hiçbir tanesi tümörün prognozu hakkında gözükapalı bilgi vermemektedir. Beyin tümörlerinin biyolojik davranışının daha iyi değerlendirilmesi için histolojik grade 'lemeye ilave olarak DNA'nın incelenmesi, sitogenetik çalışmalar ve tümör hücrelerinin in vivo kemosensitivitesinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Çalışmamızda bu görüşü desteklemektedir. 24
Özet (Çeviri)
6.SUMMARY Flow cytometric study has been used to measure the celuler DNA content of solid tumor's for the years. Ploidy and proliferative activity are the two properties commonly measured by DNA content flow cytometric study. Several grading systems of the histological malignancy of the brain tumors have been proposed. However, no classification appears to be of undoubted value in providing the prognosis of these tumors, histological examination should probably be combined with DNA distribution, cytogenetics and the in vivo chemosensitivity of tumor cells. This idea has been supported in our study. 25