Characterization of stem like cells in a new astroblastoma cell line
Yeni bir astroblastoma hücre hattında kök hücre karakterizasyonu
- Tez No: 438666
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Astroblastomlar glial kökenli yaygın olmayan nöroepitel tumörlerdir. Daha çok genç insanları ve çocukları etkilemekle birlikte kadınlarda görülme oranı daha yüksektir. Bugüne kadar sadece bir çalışmada astroblastomlarda yüksek oranda nöral kök hücre varlığı ve bu hücrelerin sadece kısmi oranda çoğaldıkları ve farklılaştıkları gösterilmiştir. Çalışmamızda astroblastomlu bir hastanın dokusundan primer hücre hattı geliştirilmiştir ve kök hücre varlığının tespiti araştırılmıştır. Primer hücre kültürleri kanserin biyolojik karakteristiğinin anlaşılmasında ve etkili tedavi stratejilerinin geliştirilmesinde çok güçlü bir araç olmaktadırlar. Astroblastomdaki kök hücre karakterizasyonu, flow sitometri ile kök hücre markerlerinin analizi, gen ekspresyonun analizi, diğer hücre soylarına dönüşebilmesi ve tümörün yeniden kendini oluşturması çalışmamızda pek çok yöntemle araştırılmıştır. Astroblastom hücre hattındaki heterojen olan hücre populasyonlarındaki kök hücre varlığı, tümörün başlatılması, prognozu ve ilaça dirençliliğinin anlaşılmasına yardım olacaktır. Bu yeni hücre hattı devam eden çalışmalarda astroblastomla ilgilenen bilim insanlarına model olarak kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Astroblastomas are uncommon neuroepithelial tumors of glial origin. It predominantly affects younger people mainly teenagers and children with a high female proportion. Only a single study so far reported that astroblastoma contains a high amount of neural stem like cells which had only partial proliferation capacity and differentiation. In our study a patient derived astroblastoma cell line was generated and presence of cancer stem cells was investigated. Primary cell lines are powerful tools for clarifying the biological characteristics of a cancer and for developing effective treatment strategies. Characterization for astroblastoma and stem cell markers through flow cytometric and gene expression analyses, capacity to differentiate into other lineages and recapitulation of the original tumor has been studied through several methods. The presence of stem cells in this heteregenous cell population might allow is to learn about the initiation, progression and chemoresistance of this specific astroblastoma cell line. This new cell line might be used as a model cell line for further studies that scientific people might have an interest in astroblastoma.