Sıçanlarda radyofrekans termistore elektrodlarla oluşturulan stereotaktik serebral lezyonların morfolojik ve volümetrik değerlendirilmesi
Morphological and volumetrical evaluation of the stereotactic cerebral lesions made by using radiofrequency thermistore electrode on rats
- Tez No: 70014
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL KANPOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
7. ÖZET: Onkolojideki gelişmeler sayesinde kanser hastalarının yaşam sürelerinde belirgin düzelme sağlanmıştır. Bununla birlikte bu hastaların yaşam sürelerinin uzamasıyla birlikte maligniteye bağlı ağrı bu hastalar için en önemli problemlerden biri haline gelmiştir. Nöroablatif prosedürler, kontrol altına alınamayan kanser ağrılarında çok uzun zamandan beri uygulanmaktadır. Bu prosedürlerden biri olan kordotomi, ağrı cerrahisinde kullanılan en etkin yöntemlerden birisidir. Günümüzde, perkutan olarak uygulanan bu girişim iğne elektrod sistemi ile radyofrekans enerjisi (RF) kullanılarak spinotalamik traktusun tahribi esasına dayanmaktadır. Bu araştırma ile sıçanlarda, BT eşliğinde kordotomi tekniğinde kullanılan RF termistore elektrodlarla oluşturulacak serebral lezyonlann morfolojik ve volumetrik olarak incelenmesi ile hangi çapta elektrodun, hangi ısı derecesinin ve ne sürede yapılması gerektiğine dair sonuçların elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu sonuçların, elektrod teknolojisinin geliştirilmesinde ve özellikle kordotomi tekniğinde en iyi koşulların sağlanmasında bazı veriler sağlayabileceği beklenmektedir.“Sıçanlarda radyofrekans termistore elektrodlarla oluşturulan stereotaktik serebral lezyonlann morfolojik ve volumetrik değerlendirilmesi”konulu bu deneysel araştırma Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirurji Anabilim Dalı Araştırma Laboratuvarında gerçekleştirildi. Bu çalışmada, ağırlıkları 200-250 mgm arasında değişen 60 adet erkek sıçan (Swiss Albino cinsi) kullanıldı. Araştırmada 0.4 mm çapta düz 2 mm açık uçlu (KCTE-TCB-2S, Radionics, Massachusetts ABD) ve 0.3 mm çapta düz 2 mm açık uçlu (KCTE-TC-2S, Radionics, Massachusetts ABD) radyofrekans termistore elektrodlar kullanıldı. Her grupta en az 5 sıçan bulunmakta olup her 42sıçanda birer hemisferde iki ayrı serebral lezyon olmak üzere veri sayısı arttırıldı. Araştırma sırasında enfeksiyon nedeniyle yeterli verinin alınamadığı veya exitus olan sıçanlar çalışma dışında bırakıldı. Araştırmada RF lezyonlarının standart lukalizasyonda oluşturulması için tarafımızdan geliştirilen hayvan stereotaksi cihazı kullanıldı. Araştırmada kullanılan denekler 21. Günde dekapite edilerek çıkarılan beyinler % 10' luk formol solüsyonunda 24 saat tutulmuş. Rutin doku takibinden sonra Hemotoksilen-Eozin ile boyanan preparatlar ışık mikroskobu ile incelenmişler ve oluşturulan lezyonlann çaplan oküler mikrometre yardımı ile ölçülmüşlerdir. Daha sonra 5 grubun volümetrik hesaplaması tc/6 (X,Y,Z) formülü kullanılarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak RF lezyonlarının histopatolojik incelemesinde santral nekroz alanı, etrafında histiositik infiltrasyon ve yer yer vasküler proliferasyon ile bunun dışında gliosisin bulunduğu görüldü. Sham grubu deneklerden elde edilen kesitlerin incelenmesinde ise belirgin vasküler proliferasyon, konjesyon, kanama, fibrin çöküntüsüne rastlandı. Sham grubundaki olguların hiç birinde nekroz gözlenmedi. Tüm gruplarda oluşturulan lezyonlar elipsoid yapıda olup lezyonun en geniş çapının elektrodun yaklaşık olarak orta noktasına denk gelmekte olduğu gözlendi. Gruplar arasındaki en büyük volüm 0.4 mm çap X 2 mm açık uçlu elektrod ile, 80 santigrad derecede, 60 sn de (Grup B) oluşturulan RF lezyonlarına ait idi. Sabit sıcaklık ve elektrod ucu ile 60 sn ve 120 sn RF akımı uygulandığında lezyon boyutları arasmda farklılık saptanmadı (P>0.05). Elektrod ucundaki sıcaklığın artması ile doğru orantılı olarak lezyon boyutunun arttığı gözlendi. (P0.05). Böylece 0.4 mm çaplı elektrodlarla ısı ayan yapılarak lezyon volümünü değiştirebileceğimiz kanısına vardık. 43
Özet (Çeviri)
TITLE:“Morphological and Volumetrical Evaluation of the Stereotactic Lesions Made by Using Radiofrequency Thermistore Electrodes on Rats.”8. SUMMARY: While survival of cancer patients has been improved by means of advancement in oncology, pain resulted from malignity has become one of the main problems in their life. Neuroablative procedures have been performed for intractable pain for many years. Percutaneous cordotomy is one of the most effective techniques to relieve cancer pain. This method aims to make radiofrequency lesion in spinothalamic tractus by using needle-electrode system. The objective of the present study was to determine which electrode size is suitable, and at which centigrade the lesion should be made, and how long RF current should be applied for proper lesion in the spinothalamic tract to obtain satisfactory pain relieve. It is expected that this study will give us some information to improve electrode technology and percutaneous cordotomy technique. In this research, 200-250 mg. weighted male rats (Swiss Albino) were obtained and used for experiments. Two kinds of electrodes were used in this study. These electrodes were 0.3 mm diameter, 2 mm straight tip (KCTE, Radionics, Massachusetts USA) and 0.4 mm diameter, 2 mm straight tip. There were at least 5 rats in each group two different lesions were made in both hemispheres for each rat to increase data. Animals with brain abscess and died before decapitation time were extracted from the study. 44In this study, we modified a cordotomy micro-manipulator to stereotactic device for animals to make standard localized RF lesions. Subjects were sacrified in the 21th day of postoperative period. After decapitation, brains were immersed in 10% formaldehyde solution for 24 hours. Slices dyed with hematoxylin-eosin were examined under light microscopy, and lesions' diameters were measured with an ocular micrometer (Olympus Eyepiece micrometer). Then, volume of lesions were calculated by using 7i/6 (X,Y,Z) formula. As a result: Histologically, there were three distinct zones observed in the lesions. Central necrosis was seen at the centre of the lesion. This zone was surrounded by histiocytic infiltration and some vascular proliferation; gliosis was observed at the outer zone. Necrosis was not found in the sham group. It is observed that the shape of the lesions was spheroidal in all groups. Our results demonstrated that change of the temperature effects lesion size so lesion volume increases at higher degrees significantly. Maximal lesion volume was found in the group B (at 70 centigrade for 1 minute by using 0.4 mm diameter, 2 mm uninsulated tip RF thermmistore electrode) (P< 0.001). Statistically, there were no significant differences between the groups compaired for the electrode size and time dependence (P> 0.05). Thus, we propose that the lesion volume can be changed significantly by adjusting the tip temperature but dependent to neither the diameter of the active electrode tip nor the duration of lesioning after 60 seconds. 45