Nurettin Topçu'ya göre Batı medeniyeti ve emperyalizm
Western civilization and imperialism according to Nurettin Topçu
  1. Tez No: 700150
  2. Yazar: ÖZLEM KİBAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYTULLAH KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışmanın amacı Nurettin Topçu'ya göre Batı medeniyeti ve emperyalizmin incelenmesidir. Üç bölümden oluşan bu çalışmada; Nurettin Topçu'nun; eğitim, evlilik ve meslek hayatı ele alınmış, fikir dünyasının şekillenmesinde etkileri görülen“büyük adamlar”incelenmeye çalışılmış, Topçu'nun eserlerine genel bir bakış yapıldıktan sonra O'nu daha iyi anlamak ve tanımak adına sevenlerinin sözlerine yer verilmiştir. Emperyalizm kavramı, kelime anlamı, tarihsel süreç içerisinde geçirdiği evrilme, çeşitleri, nedenleri, işleyişi ve kullandığı araçlar kapsamında misyonerlik ile oryantalizm mefhumlarına da yer verilerek incelenmeye çalışılmıştır. Sömürgecilik, emperyalizmin, varlık alanı bulduğu ya da emperyalizme varlık alanı oluşturması adına önemine binaen ele alınmış, modern dönem sömürgeci devletlerinden; İspanya, Portekiz, İngiltere, Fransa, Hollanda ve Rusya'nın sömürgecilik faaliyetleri incelenmeye çalışılmıştır. Nurettin Topçu'ya göre Batı Medeniyeti ve emperyalizm önce Batı Medeniyetini ortaya çıkaran kuvvetler ve bugünkü geldiği nokta incelenmeye çalışılmıştır. Kültürel ve iktisadi alan olmak üzere emperyalizmin; devlet, toplum ve birey üzerindeki etkileri genel olarak incelenmiştir. Topçu'nun emperyalizme olan bakışı ve emperyalizmin devletler üzerinde kontrolünü sağlayan demokrasi mefhumu ele alınmıştır. Emperyalizmin geçmişte olduğu gibi gelecekte de savaşlara yol açacağı iddiasına da değinilerek şu sonuçlar elde edilmiştir; Maddi ve manevi kuvvetlerin verdiği güç ile ortaya çıkan Batı medeniyeti, sahip olduğu ahlak ve maneviyatı hırslarının peşinde koşarken kaybettiği görülen Batı insanı, bugün yalnız ve manevi çöküntü içerisindedir. Sömürgeciliğin beslediği emperyalizm, sermayeyi elinde bulunduran, büyük sanayi sahibi, Yahudi sömürgesi halinde yaşayan Amerika ve Rusya'nın güdümünde, sonsuz ve sınırsız bir hakimiyet düzeni için modern köle toplumlar oluşturmak istemektedir. Bunun için özellikle milli kültürler ve iktisadi alan üzerinden devletlere saldırmaktadırlar. Maneviyattan, v ahlaktan arındırılmış eğitim sistemi ve tekel olabileceği bir iktisadi hayat alanı oluşturmak isteyen emperyalizm, asli anlamından uzaklaştırılarak şekillendirilen demokrasi mefhumu ile telkin ve propagandalarla toplumu yönlendirme yetisine sahip basın- yayın kuruluşlarını kullanarak devletleri istediği gibi kontrol etmektedir. Tarihsel süreç içerisinde maddi menfaatlere dayanarak yapılan savaşların gelecekte de devam edeceği, özellikle bu savaşın, ezilen ve sömürülen devletlerin, en başta Çin'in başlatacağı savaş olacağı sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine Western civilization and imperialism according to Nurettin Topçu. In our study consisting of three parts; Nurettin Topçu; education, marriage and professional life were discussed and“big men”who were influenced in shaping the world of ideas were tried to be recognized, after an overview of mr. Nurettin's works, the words of those who loved him in order to understand and get to know him better are included. The concept of imperialism, the meaning of the word, the evolution in the historical process, the types, reasons, functioning and tools used within the scope of the missionary and orientalism concepts are tried to be examined. Colonialism has been dealt with because of the importance of imperialism in the name of finding an area of existence or creating an area of existence for imperialism, from the colonialist states of the modern period; The colonial activities of Spain, Portugal, England, France, Netherlands and Russia have been studied. According to Nurettin Topçu, Western Civilization and imperialism first tried to examine the forces that brought out the Western Civilization and the point it came today. Cultural and economic spheres of imperialism; effects on the state, society and the individual are examined in general. Mr Nurettin's view of imperialism and the devices of imperialism to dominate the states are discussed. The following results are obtained by mentioning the claim that imperialism will cause wars in the future as in the past; Western civilization, which emerged with the power given by the material and spiritual forces, lost its morality and spirituality in pursuit of its ambitions.İmperialism, fed by colonialism, is under the control of America and Russia, which owns capital, owns a large industry, lives in a Jewish colony. They are attacking states through national cultures and economic sphere.İmperialism, which wants to establish a non-spiritual and immoral educational system and a sphere of economic life in which it can be a monopoly. With the notion of democracy, which vii has been shaped out of its original meaning, it controls the states as it wishes by using press and broadcasting institutions capable of directing the society through suggestions and propaganda. It has been concluded that wars based on material interests will continue in the future, especially this war will be the war that will be started by the oppressed and exploited states, especially China.