Design and evolution of image encryption algorithm based on DNA computing and S-box of AES
- Tez No: 700200
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Geleneksel kriptografik şemalar, güçlü teorik ve matematiksel kavramlar üzerine kuruludur. Bu nedenle, DNA şifrelemesinin yalnızca geleneği reddetmekle kalmayıp aynı zamanda mevcut ve yeni teknolojiler arasında daha fazla bağlantı geliştirdiğine dair önemli bir anlayış oluşturmak çok önemlidir. DNA Dizisi için önerilen Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) mimarisi tanıtıldı ve uygulandı. Önerilen algoritma, tüm özellikleriyle (veri, algoritma ve fonksiyonlar) sütun adımlarındaki bitler yerine DNA dizisi ile gerçekleştirilmektedir. Önerilen teknoloji, biyolojik kullanım için veya DNA bilgisayarlarında uygun bir yarışmacı yapmak için bir yöntemde böyle karmaşık bir DNA dizi sistemi oluşturma olasılığını göstermektedir. Düz metin saldırılarını önlemek için üç gizli anahtar oluşturduk. (1) AES algoritmasının ana anahtarı, ana anahtardır. (2) Anahtar, anahtar oranların sayısı ile DNA tabanıdır ve DNA Kural 1 olarak adlandırılır. (3) anahtar, anahtar uzunluğunu artıran sarmal DNA yapıları arasındaki bağlanma olasılıklarının sayısını gösterir. Bu, daha yüksek bir güvenlik derecesine ulaşmak için yapılır ve DNA Kuralı 2 olarak adlandırılır. MATLAB 2016b, önerilen algoritmayı uygulamak ve değerlendirmek için kullanılır. Bulgular, diğer tekniklere kıyasla kaba saldırılara karşı gelişmiş koruma ve crack için daha fazla zaman gerektiğini gösterdi. Güvenlik kontrolleri, performans analizi ve diğer yöntemlerin karşılaştırılması, önerilen algoritmanın daha yüksek bir güvenlik ve karmaşıklığını ortaya koymaktadır. Görüntü şifreleme tabanlı uygulamalar için önerilen algoritma güvenli ve verimlidir. Önerilen algoritmayı test etmek ve değerlendirmek için standart görüntüler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Traditional cryptographic schemes are founded on strong theoretical and mathematical concepts. It is thus crucial to establish an important understanding that DNA encryption does not only negate tradition, but also develop further connections between current and new technologies. The proposed Advanced Encryption Standard (AES) architecture for DNA Sequence is introduced and implemented. With all its features (data, algorithms and functions), the proposed algorithm is being implemented with the DNA sequence rather than bits in column steps. The technology proposed shows the possibility to create such a complex DNA sequence system in a method to make it a suitable contestant for biological use or on DNA computers. We have created three secret keys to prevent plain-text attacks. (1) The main key for the AES algorithm is the principal key. (2) The key is the DNA base with the number of key odds and DNA Rule 1 is named. (3) key indicates the number of binding possibilities between the helical DNA structures which increase the key length. This is done to hit a higher degree of security, and DNA Rule 2 is named. MATLAB 2016b is used to implement and assess the proposed algorithm. The findings demonstrated improved protection against brute attacks and required more time to crack compared to other techniques. Security checks, performance analysis and comparison of other methods suggest a higher security and complexity of the proposed algorithm. For images encryption-based applications, the proposed algorithm is safe and efficient. The standard images were used for testing and evaluating the algorithm proposed.