İnmeli hastalarda yönetici işlevler
Executive functions in stroke patients
  1. Tez No: 700199
  2. Yazar: ZEYNEP ISMAYILOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİME ILGIN SADE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmada öncelikle kendi inmeli hasta popülasyonumuzda Yİ'lerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İkincil olarak yaş, cinsiyet ve eğitim seviyesi açısından eşleştirilmiş sağlıklı gönüllülerden oluşturulan kontrol grubu ile inmeli hastaların Yİ'lerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya SVO nedeniyle inme gelişmiş 42 erişkin hasta ve 30 sağlıklı gönüllü dahil edildi. İnmeli hastaların sosyo-demografik ve klinik özellikleri araştırmacı tarafından oluşturulan bilgi formu ile toplanıp kaydedildi. Ayrıca sağlıklı gönlülerin yaşı, cinsiyeti ve eğitim düzeyi kaydedildi. Her iki grubun kognitif fonksiyonları eğitimsizler için modifiye edilen Mini Mental Test (MMT-E) ile; duygu durumları Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile değerlendirildi. Ayrıca grupların Yİ'leri Wisconsin Kart Eşleme Testi (WKET) ve Stroop Dikkat Testi Temel Bilimler Araştırma Grubu (TBAG) Formu ile tespit edildi. Bulgular: İnmeli hastaların ortalama yaşı 55,38±14,85 yaş ve inme sonrası geçen zaman (ay) 21,5 (8,00-77,5) ay idi.
Özet (Çeviri)
Purpose:In this study, it was primarily aimed to evaluate EFs in our own stroke patient population. Secondly, it was aimed to compare the EFs of stroke patients with the control group consisting of healthy volunteers matched for age, gender and education level. Method:Forty-two adult patients with stroke due to SVO and 30 healthy volunteers were included in the study. Socio-demographic and clinical characteristics of stroke patients were collected and recorded with the information form created by the researcher.In addition, the age, gender and education level of healthy volunteers were recorded. Cognitive functions of both groups were determined by the modified Mini Mental Test (MMT-E) for the uneducated; emotional states were evaluated with the Beck Depression Scale (BDI).In addition, the EFs of the groups were determined with the Wisconsin Card Sorting Test (WCST) and the Stroop Attention Test Basic Sciences Research Group (TBAG) Form.