Improvements in simulating discrete deposition models
Ayrık biriktirme modellerinin simülasyonunda gelişmeler
- Tez No: 700267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖMER İLDAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu ¸ calı¸ smanın temel amacı, yüzey büyüme olaylarını tanımlamaktır. Ilk olarak, Edward-Wilkinson ve Kardar-Parisi-Zhang denklemleri gibi diferansiyel denklemlerle yapılan analitik ¸ calı¸ smalara kısa bir giri¸ s yapıldıktan sonra bu sistemleri sınırlı kurallarla ifade eden ayrık yüzey büyüme modellerinden bahsedilmi¸ stir. Bu modellerin evrensel kısımlarının özellikleri en ¸ cok bilinen ü¸ c farklı sınıfla tanımlanabilir: Gaussian, Edward-Wilkinson ve Kardar- Parisi-Zhang . Bes farklı sayısal buyume modeli incelenmi¸ s ve 1B sistemlerde büyüyen arayüzlerin istatistiksel özellikleri bilgisayar simülasyonları kullanılarak hesaplanmi¸ stir. 1B yapıların büyüme özellikleri, birim zamana göre de˘ gi¸ skenlik g¨ osteren pürüzlülü˘ gün ¨ ol¸ ceklendirme üssü ve yükseklik dalgalanmalarının da˘ gılımı olmak üzere iki farklı ¸ sekilde incelenmi¸ stir. Be¸ s farklı sayısal büyüme modeli a¸ cıklanmı¸ s ve istatistiksel özellikleri hesaplama ile incenlenmi¸ stir. 1B yapıların büyüme ¨ ozellikleri, biri zamana g¨ ore de˘ gi¸ sen pürüzlülü˘ gün öl¸ ceklendirme üssü ve di˘ geri yükseklik dalgalanmalarının da˘ gılımı olmak üzere iki farklı ¸ sekilde incelenir. Bu ara¸ stırmada, sayısal simülasyon bulgularımızın teorik ve analitik tahminlerle uyumlu oldu˘ gunu g¨ osteriyoruz. Ek olarak, balis- tik biriktirme ve kısıtlı katı-katı modelleri i¸ cin, sayısal sonu¸ clarımızı iyile¸ stiren bir gruplama yöntemi [1] sunuyoruz. Ayrıca, balistik biriktirme modelinde, ara yüzeydeki ince-derin kuyuları tespit ederek ve ortalamalarını alarak, sistemin fiziksel ¨ ozelliklerinde kayda de˘ ger bir geli¸ sme ile sayısal sonu¸ clarımızda bir iyile¸ sme rapor etmemizi sa˘ glayan yeni bir modifikasyon ¨ oneriyoruz. Ayrıca, birikme hızı de˘ gi¸ siminin sistemin evrensel davranı¸ sı üzerindeki etkisini ara¸ stırdık, sonu¸ c olarak, sistemin boyutuna göre biriktirme hızı i¸ cin kritik de˘ gerler ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this work is to describe the surface growth phenomena. Initially, we give a brief introduction to the analytical studies, in particular, done by differential equations such as Edward-Wilkinson and Kardar-Parisi-Zhang equations, and then introduce the discrete surface growth models as a means to describe these phenomena with a restricted number of rules. The universality properties of these models help us categorize them in three different classes, namely Gaussian, Edward-Wilkinson, and Kardar-Parisi-Zhang universality classes. Five different numerical growth models are explained, and the statistical properties of the growing interfaces in 1D systems are examined via computational studies. Growth properties of 1D structures are viewed in two different ways, one being the scaling exponent of roughness changing with respect to time, and the other the distribution of height fluctuations. In this research, we show that our numerical simulation findings are in accord with the theoretical and analytical predictions. In addition, for the ballistic deposition and restricted solid-on-solid models, we introduce a binning method [1] which improves our numerical results. Moreover, we propose a novel modification on the ballistic deposition model by detecting the thin-deep wells on the interface and averaging them out which enables us to report an improvement in our numerical results with a noteworthy development in the physical properties of the system. Furthermore, we investigate the effect of the change of the deposition rate on the universal behavior of the system, as a result, we introduce critical values for the deposition rate with respect to the size of the system. With these modifications, we are one step closer to defining the complex behavior of the growth phenomena.