Sağlık bilimleri fakültesi birinci sınıf öğrencilerinde yeme tutumu ve öznel iyi oluş durumunun incelenmesi
Examining of eating attitudes and subjective well-being in first year students at health sciences faculty
- Tez No: 700268
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma bir vakıf üniversitesindeki Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin yeme tutumu ve öznel iyi oluş düzeylerini belirlemek ve aralarındaki. ilişkiyi ortaya koymak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, Sağlık Bilimleri Fakültesinin tüm bölümlerinde öğrenim gören birinci sınıf öğrencilerinden gönüllülük esasına göre seçilen toplam 208 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, öğrencilere yönelik 'Kişisel Bilgi Formu', 'Yeme Tutum Testi(YTT-40)' ve 'Öznel İyi Oluş Ölçeği(ÖİÖ)' kullanılarak toplanmış, verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, Kruskal Wallis test, Mann Whitney U test, Ki-kare ve Sperman korelasyon testleri kullanılmıştır. Araştırmada öğrencilerin Yeme Tutum Testi(YTT) puan ortalamalarının (X=92,36±57,5) orta düzeyde, Öznel İyi Oluş Ölçeği(ÖİÖ) puan ortalamalarının (X=164,65±56,8) orta seviyede olduğu bulunmuştur. YTT ve ÖİÖ genel puan ortalamaları arasında istatiksel olarak anlamlı, negatif yönlü ve zayıf bir ilişki tespit edilmiştir (p0.05). Öğrencilerin beslenme konusunda bilgili olma durumları ile yeme tutumu toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık vardır. (p0.05). Öğrencilerin egzersiz yapma durumları, beslenme konusunda bilgili olma durumları, diyet yapma ve BKİ'leri ile öznel iyi oluş toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda, öğrencilerin yeme tutumlarının problemli olmadığı ve öznel iyi oluş düzeylerinin orta düzeyde olduğu, öğrencilerin yeme tutumu ve öznel iyi oluş düzeyleri arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as a descriptive study in order to determine the eating attitude and subjective well-being levels of the students and to reveal the relationship between them at Health Sciences faculty , foundation university. The research was carried out with a total of 208 students selected on a voluntary basis of first-year students studying in all departments of the Faculty of Health Sciences. Our data were collected by using the 'Personal Information Form', the 'Eating Attitude Test' (YTT-40) and the 'Subjective Well-Being Scale' (Ö.İ.Ö) and percentile method, Kruskal Wallis test, Mann Whitney U test, Chi-square and Sperman correlation tests were used in assesment of data.