Böbrek tümörlü olgularda ı.v. kontrastlı tüm vücut f-18 fdg pet/bt'nin tanı ve evrelemeye katkısı
Role of whole body i.v. contrast-enhanced 18f-fdg pet/ct imaging in the diagnosis and staging of renal tumors
- Tez No: 700276
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK FİKRET ÇERMİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu prospektif çalışmada böbrek tümörlü olgularda İntravenöz kontrastlı dual faz FDG PET/BT'nin konvansiyonel radyolojik yöntemlerle karşılaştırılması, SUVmax değerleriyle tümör boyutu ve Fuhrman derecesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi ve CE-PET/BT'nin klinik yararlarının gösterilmesi amaçlanmıştır. CE-PET-BT ile BT/MRG incelemeleri bulunan 63 hasta (35 E, 28K) (Ort± SD: 56.2± 12.9 y, 27-81 aralığında) çalışmaya dahil edildi. CE-PET/BT için F-18 FDG I.V. verildikten 1 saat sonra tüm vücut (erken) ve 2 saat sonra abdominal bölgeden (geç) görüntüleme yapılmıştır. CE-PET/BT çalışmasında BT görüntüleri I.V. noniyonik kontrast madde verildikten 50 sn sonra alınmıştır. Erken ve geç görüntülerde, primer tümör, nodal ve uzak metastaz lehine değerlendirilen lezyonlardan SUVmax değerleri hesaplanmıştır. Çift kör olarak değerlendirilen CE-PET/BT ve BT/MRG incelemeri, primer tümör ve evreleme açısından karşılaştırıldı. 47 hastada nefrektomi, 13 hastada Tru-cut biyopsi, 2 hastada metastatik lezyondan biyopsi yapıldı. 1 hasta biyopsi yapılamadan ex oldu. Primer tümör tespitinde CE-PET-BT'nin duyarlılığı %98 olup, BT/MRG incelemeye (%100) yakın bulunmuştur. CE-PET/BT ile olguların %83'ünde (52/63) doğru evreleme yapılırken konvansiyonel yöntemlerle %67 (42/63) doğru evreleme yapılmıştır. CE-PET/BT ve BT/MRG'de 3 anjiyomiyolipom, 1 onkositom olmak üzere 4 yalancı pozitif hasta tespit edilmişken, CE-PET/BT'de 1 yalancı negatif hasta (Berrak hücreli BHK) tespit edildi. Erken SUVmax ile geç SUVmax ortalamalarında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,07).
Özet (Çeviri)
The objectives of this prospective study were compare intravenous contrast-enhanced (CE) dual-phase FDG-PET/CT with conventional radiological methods, to evaluate the relationship of SUVmax values with tumor size and Fuhrman grade, and to assess the clinical benefits of CE-PET/CT in patients with renal tumors. The study included 63 patients (35 males, 28 females; mean age 56.2±12.9 years; range 27-81 years) with CE-PET/CT and CT/MRI evaluations. CE-PET/CT scanning included whole-body imaging (early) and abdominal imaging (late) 1 and 2 hours after intravenous 18F-FDG administration, respectively. CT images of PET/CT were obtained after 50 seconds of intravenous nonionic contrast material injection. On early and late images, SUVmax values were calculated for primary tumors, nodal lesions, and lesions suggestive of distant metastasis. In a double-blind trial, CE-PET/CT and CT/MRI findings were compared with respect to primary tumors and staging. Of 63 patients, 47 patients underwent nephrectomy, 13 patients underwent tru-cut biopsies and 2 patients underwent biopsies from the metastatic lesions. One patient died before a biopsy was obtained. The sensitivity of CE-PET/CT in primary tumor detection was 98%, which was very close to that of CT/MRI examination (100%). CE-PET/CT resulted in correct staging in 83% of the cases, compared with 67% of the cases with conventional methods (52 vs.42 patients). CE-PET/CT and CT/MRI evaluations yielded 4 false-positive results (3 angiomyolipomas, 1 oncocytoma), and CE-PET/CT examination yielded 1 false-negative result (clear cell renal cell carcinoma). There were no significant differences between early and late mean SUVmax values (p=0.07).